Група институционални инвеститори в Европа призоваха за подобрения в нормативната рамка в Европейския съюз (ЕС), за да се постигне по-висока енергийна ефективност в сектора на имотите, както и да се изпълнят европейските цели за енергийна ефективност, заложени в стратегията Европа 2020, пише PropertyEU.
Организацията Група институционални инвеститори срещу Промени в климата (IIGCC), която представлява активи под управление на обща стойност 7,5 трлн. евро, наскоро публикува документ с предложения за подобряване на регулаторните условия.
Групата предлага реформа и оптимизиране на субсидиите в областта на енергийната ефективност, смяна на фокуса на регулациите от новото строителство към експлоатацията и реновирането на съществуващия запас от сгради, въвеждането на пазарни и фискални инструменти, като въглероден данък или данъчни облекчения, за да може рисковете, свързани с устойчивостта, да бъдат съобразени адекватно още в началото на инвестиционния процес.
Проблемите, свързани с енергийните разходи и околната среда, са свързани със значителен риск за инвестициите в имоти в дългосрочен план, отбелязва изданието.
„Около 40% от енергийното потребление и 36% от въглеродните емисии в Евросъюза се дължат на сградите, а съществуващите политики не допринасят достатъчно, за да насърчат промените в поведението, които ще доведат до подобрение в устойчивостта“, коментира Стефани Пфайфър, изпълнителен директор на IIGCC.
Според европейските власти постигането на целите, заложени в стратегията Европа 2020, може да създаде 2 млн. работни места и да доведе спестяване на около 200 млрд. евро годишно. За това обаче е необходимо да се създаде регулаторна рамка, която поставя въпроса за устойчивото развитие в центъра на инвестиционната политика и тази, свързана с управлението на имотите, коментират експерти.
Технологията за значително понижаване на енергийното потребление на сградите съществува, но настоящите политики и доброволните мерки не успяват да доведат до нужния мащаб на инвестициите в нисковъглеродни технологии в сектора на имотите, коментира Татяна Бостийлс, директор "Отговорни инвестиции в имоти" в Hermes Real Estate.
преди 12 години Определено инвестициите в енергийна ефективност на сградите ще има най-голям ефект за намаляване на въглеродните емисии и зависимоста от вносни горива!Във Великобритания например искат да забранят даването на жилищата под наем ако не отговарят на определен клас енергийна ефективност и така да стимулират собствениците да инвестират в изолация на имотите си. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Щом Те го предлагат, значи ще бъде прието! отговор Сигнализирай за неуместен коментар