В едно от тихите кътчета на Франкфурт един до друг са наредени спретнати блокове, обрагедни от зелени ливади. В непосредствена близост се намира подобна сграда, но в много по-окаяно състояние. Всички те са бивши съоръжения на военните - сега три от тях са с бели стени и балкони, а една е разрушена от вандали и покрита с графити, пише Wall Street Journal.
Реновираните блокове са свидетелство, че районът се променя. В крайна сметка и изоставената сграда ще бъде трансформирана в нов център за обучение на пожарникари и така кварталът окончателно ще се промени от изоставено военно поделение в жилища и офиси.
Подобни реконструкции на бивши военни имоти се правят из цяла Германия, въпреки трудностите, с които са свързани - по отношение на разходите, условията и местонахождението.
Публично-частното дружество KEG Konversions-Grundstucksentwicklungsgesellschaft mbH е изпълнител на проекта във Франкфурт, наречен "City Living XXL".
До момента компанията е реконструирала три блока, построени през 30-те години на миналич век и използвани за казарми на американците след Втората световна война. В момента те вече се състоят от просторни апартаменти. Непродадени са останали само осем, като цените им варират от 439 900 евро до 899 900 евро.
Великобритания и САЩ имат военни бази в Германия от периода след победата над нацистите преди близо седем десетилетия. Военното им присъствие обаче непрестанно намалява от края на Студената война насам. И двете държави неотдавна обявиха, че ще закриват още съоръжения, състоящи се от десетки хиляди имоти.
Когато войниците си тръгнат, местните жители и инвеститорите могат да развихрят въображението си при реконструирането на сградите. Войнишки квартири са превърнати в студентски общежития. Бивша база е станала поле за производство на слънчева енергия, а бетонно депо за амуниции в момента функционира като склад за фойерверки.
Потенциалът за конвертирането на сградите зависи много от икономическото положение в даден регион. Най-привлекателни са южните и югозападни райони на Германия. Последната вълна от съкращаване на присъствието на американски военни в страната рязко ще намали населението на баварския град Бамберг, в който живеят 70 000 души.
До септември догодина броят им ще падне с 10%.
Кметът Андреас Щарке обаче е на мнение, че създаването на нови офиси и жилища би следвало да понижи наемите и цените на имотите, което на свой ред ще накара хората, прогонени от високите цени, да се завърнат. Това ще компенсира загубата на икономическа мощ, предизвикана от напускането на войниците.