Наемите на първокласни офис площи на основните европейски пазари са останали стабилни през първото тримесечие на годината, показват данни на консултантската компания CBRE, цитирани от онлайн изданието property-magazine.eu.
Индексът за наемните нива на основните европейски пазари, изчисляван от компанията, се е повишил със само 0,1% през първите три месеца на годината спрямо последните три на миналата година. В сравнение с първото тримесечие на миналата година индексът е нараснал с 0,4%.
Стабилните стойности на индекса обаче маскират силните ръстове, регистрирани на северните пазари – в Хамбург и Осло например, и спадовете, отчетени периферията на еврозоната, които отразяват продължаващите проблеми на европейския валутен блок.
Ричард Холбъртън, директор на звеното за проучвания на пазарите в Европа, Близкия Изток и Африка, обясни, че се виждат по-силно изразени различия в представянето на ключовите офис пазари.
„Там, където има изострена политическа криза, като например в Гърция, Испания и Португалия, офис пазарите са в упадък или имат изключително слаби признаци на възстановяване. В по-стабилните икономики, като Германия или Скандинавските страни, се виждат положителни признаци“, коментира той.
Холбъртън допълни, че очаква до края на годината поляризацията на европейските офис пазари да се задълбочи.
Несигурността в еврозоната през последните 18 месеца се е отразила на вземането на корпоративни решения. Някои от най-големите наематели са се отказали от обмисляни от тях сделки, посочват от компанията.
Намаляват и новозавършените офис сгради, посочва се още в доклада. Единици са пазарите на офиси, при които има признаци, че новото строителство ще се увеличи. Един от тях е Лондон.
Въпреки намаленията при новото строителство и спада в усвояемостта на офис площите, нивата на незаетост за отбелязали незначително намаление през първите три месеца на годината – до 10,25% от 10,35%, колкото бяха през последното тримесечие на 2011 г.
Това се дължи на слабото търсене от страна на потенциалните наематели, които преразглеждат плановете си заради кризата и предпочитат поне засега да задържат второкласните си офиси.