Спортни обекти и съоръжения от национално значение ще могат да бъдат отдавани на концесия. Това е записано в законопроекта за публично-частното партньорство (ПЧП), който с препратка променя Закона за физическото възпитание и спорта. Законът за ПЧП се гледа на второ четене в парламента, предаде БТА.
Предвидено е строителството, управлението и поддръжката на спортни обекти и съоръжения и на държавни и общински обекти за социален туризъм да се извършва чрез публично-частно партньорство. Самите обекти ще бъдат предоставяни на концесия за строителство или за услуга.
Условията за обществен достъп и ползването на обектите и съоръженията ще се определят с решението за откриване на процедурата за предоставяне на концесия, се посочва още в закона.
Депутатът от Атака Огнян Стоичков предупреди, че в този случай не се залагат гаранции, че спортните обекти ще могат да се ползват безплатно от студенти, ученици, деца.
Стоичков посочи, че законотворците не са отчели спецификата на спортните обекти и са предложили механично приложение на принципите на публично-частното партньорство за тяхното изграждане и стопанисване.
Днес парламентът прие и промяна в Закона за концесиите, според която концесионният договор, сключен между публичния и частния партньор, ще може да се изменя или допълва при непредвидени обстоятелства, в слчуай на възлагане на допълнително строителство, при изменение на вида или обема на строителството или при възлагане допълнителни услуги.
Вчера депутатите окончателно приеха, че договор за публично-частно партньорство ще може да се сключва за срок от 5 до 35 години. Точната му продължителност ще се определя в зависимост от финансово-икономическите показатели и времето, необходимо на частния партньор за възстановяване на вложените средства при определена норма на възвръщаемост.