Засилваща се междубанкова конкуренция с акцент не само върху продуктите, но и прозрачността и допълнителните възможности, отговарящи на специфични нужди и очаквания на клиентите. С тези основни тенденции се характеризира ипотечният пазар от началото на годината, смята Огнян Павлов, началник управление Бизнес развитие и продажби на граждани в Емпорики Банк.
През 2011 г. ипотечният пазар отчете умерен ръст като обемът на жилищните кредити в банковата система нарасна с приблизително 51 млн. евро, или с 1,1%.
“Макар този ръст да е скромен на фона на големите обеми от предишните години, считам, че е успех за банковата система предвид условията на криза и заливаща ни негативна информация, увеличаващия се обем на провизии и топящите се портфейли”, коментира Павлов.
Той ще бъде един от лекторите на предстоящия Клуб Investor.bg, посветен на имотите, който ще се проведе на 10 май в х-л. „Хилтън“.
През първото тримесечие на 2012 г. се наблюдаваше леко намаление на ипотечните кредити в банковата система, като през април тенденцията се обръща и до края на годината очакваме резултати, подобни на тези през 2011 г., казват от Емпорики Банк.
Продуктите
През 2012 г. ще продължат да бъдат актуални ипотечните кредити с фиксирани лихвени периоди предвид несигурността на хората в условията на криза, смятат от банката.
“Считам, че през 2012 г. банковата система ще запази духa на новаторство и ще видим още интересни предложения, от което в крайна сметка печелят клиентите”, прогнозира Павлов.
На въпрос какви са тенденциите при лихвените проценти по ипотечните кредити той каза, че вероятно не се очакват значителни понижения.
Mеждубанковата конкуренция се изразява в подобряване на условията по кредитите, като един от компонентите е и лихвения процент, но честно казано не очаквам силно агресивни ходове в тази посока, тъй като все пак всички ще трябва да се съобразят с пазарните реалности, коментира той.
Покупка от ЧСИ
Най-лесният начин за получаване на ипотека при покупка на имот от частен съдия изпълнител (ЧСИ) е да бъде предоставен имот, различен от целта на сделката. Вторият имот служи да обезпечи кредита и по този начин всяка банка може да финансира такъв тип сделки, обясни Павлов.
Друг е въпросът, когато ипотекираният имот е този, който е обявен за публична продан. Тогава банките следва да се съобразят със следните предизвикателства:
1. Финансиращата банка трябва да преведе сумата за покупка на недвижимия имот по сметка на ЧСИ, преди купувачът да е станал собственик, т.е. не може да се учреди ипотека и реално кредитът е необезпечен;
2. Съществува възможност за обжалване на постановлението на ЧСИ (документ, по силата на който купувачът на недвижимия имот се регламентира като собственик).
За улесняване на покупки от този тип е необходимо преразглеждане на законодателните актове, дейставщи в тази област.
“Считам, че ако се направи преглед върху съществуващата нормативна уредба и то през погледа на финансиращата институция, а в последствие се намери и вариант за допълнителна сигурност при този тип сделки, ще нарасне и възможността за увеличаване на обема им”, каза той.
Още информация относно Клуб Investor.bg и форма за регистрация може да на намерите тук
Дискусията се осъществява благодарение на подкрепата на Emporiki Bank Credit Agricole Group
преди 12 години Лихвите по ипотеките няма да падат агресивно през 2012 г----------------------и кой ще вземе кредит Днес, ако знае че лихвите ще падат и Утре може да е още по-евтино ;)новина за алчни българи със заровени глави в пясъка - но "задните" части стърчат - и точно те ще бъдат поразени изненадата винаги поразява незащитените места-------- отговор Сигнализирай за неуместен коментар