Към изоставеното летище „Хеленикон“ край Атина, където е планиран да се построи т. нар. комплекс „малък Монако“, интерес са проявили 9 компании. Първата фаза от продажбата на имота беше приключена в средата на април.
Според приватизационната агенция строителството на терена, освен че ще създаде хиляди работни места, ще допринесе за увеличаването на брутния вътрешен продукт на Гърция с по 0,3% на година.
Тръгна и приватизацията на дейностите по събирането и обработката на отпадъците в различни региони на страната. По информация на електронното издание на в. Kathimerini, префектура Серес, най-голямата провинция в Гърция по площ и икономически показатели, е задействала процедурата за изграждането и експлоатацията на завод за преработка на боклука.
Местните власти предвиждат строителството да се осъществи чрез публично-частно партньорство, а примерът им вероятно ще бъде последван и от други гръцки провинции.
В по-напреднала фаза е процедурата за изграждането на завод за преработка на отпадъци в област Пелопонес. Преди дни бяха избрани петима кандидати, които да продължат участието си в търга.
Гърция откри и процедури за продажбата, отдаването под наем и управлението на имоти на островите, пристанища, пътища, цели държавни и общински компании, както и сгради. За пристанищните съоръжения гръцките власти директно се обърнаха към потенциални израелски и турски инвеститори.
Предвижда се дори отдаването под наем на сгради и други активи на полицията, а частни лица ще могат да си наемат полицаи като бодигардове срещу 30 евро на час. Срещу 40 евро ще може да се наема патрулка, а срещу от 200 до 1 500 евро на час – полицейски хеликоптер или морски патрул.
Гръцките министри предупредиха, че тези услуги ще могат да се ползват само за законна дейност. Според властите тази практика не е нова и се прилага във Франция, но само за спортни събития.