Увеличават се фалитите на китайски строителни предприемачи, съобщи Ройтерс, като се позова на публикация в South China Morning Post.
Най-уязвими са по-малките строителни фирми, които пострадаха сериозно след въвеждането от правителството на рестриктивните мерки за овладяването на растящите цени на имотите.
Guangdeye Property Development, строителна фирма, базирана в Шундъ в южната китайска провинция Гуандун, е изпаднала в несъстоятелност заради неплатени дългове, посочва изданието.
Преди това в Ханджоу, столицата на провинцията Джъдзян, местните водещи строителни компании Hangzhou Jinxiu Real Estate и Hangzhou Glory Real Estate също обявиха фалит.
Строителните фирми в Китай са над 60 хил. Анализатори очакват да фалират повече от непубличните компании, което пък ще облагодетелства големите публични дружества като China Vanke и Evergrande Real Estate.
Дзинсун Ду, анализатор на пазара на имоти в Китай от Credit Suisse, коментира, че банкрутите на строителни фирми ще се разпрострат и из други градове на страната, не само на юг.
Данните на съдилищата обаче показват, че компаниите се опитват да останат в бизнеса. „Исторически погледнато повечето малки компании просто взимат, каквото могат, и изчезват, а не обявяват фалит“, коментира Дзинсун.
Много от затруднените строителни фирми в Китай прибягват до продажбата на активи, за да си изплатят дълговете. Greentown China Holdings например набра от продажбите на свои проекти 4,8 млрд. юана (761,43 млн. долара).