Сигналите са особено силни що се отнася до пазарите в Китай и Индия. През януари доклад на Barclays, отчасти написан от гореспоменатия Андрю Лорънс, показа, че по-голямата част от небостъргачите, които се изграждат в момента, са именно в Китай и Индия.
Над половината от 124-те най-високи сгради, които се строят по света, се намират в Китай. През следващите шест години този брой се очаква да се повиши двойно, като непрестанно се покачва и средната височина на сградите.
В Индия едва два от 276-те небостъргача са с височина над 240 м., но през следващите пет години се очакват още 16 такива сгради. Една от тях е India Tower, която ще бъде втората по височина сграда в света.
Според анализа на Barclays, ако историята се окаже права, строителният бум в Китай и Индия може да бъде отражение на неправомерно разпределение на капиталите, което може да доведе до корекция в две от най-големите азиатски икономики през следващите пет години.
Ако продължим на запад, индексът на небостъргачите сигнализира и за пазара на Азербайджан. Да, Азербайджан – малката азиатска държава, разположена на кръстопътя между Източна Европа и Азия.
Нейната малка територия обаче не е проблем за изграждането на сгради с главозамайваща височина. По информация на Erste най-високият небостъргач в света в момента е в процес на проектиране именно в Азербайджан.
Кулата Azerbaijan Tower ще бъде с височина от 1050 м, с което ще изпревари Burj Khalifa с над 200 м.
Той е замислен да бъде изграден на изкуствен остров – един от 41 такива в Каспийско море. Страната има за цел да се превърне в новия Дубай на Каспийския регион. Строителството започва през следващата година и се очаква да бъде завършено през 2019 г.
Приходите от петрол и газ представляват половината от БВП на страната. Дали строителният бранш в Азербайджан не приема високите цени на петрола като даденост? Според Erste тази ситуация може да се интерпретира като дългосрочен предупредителен сигнал за цената на петрола.
Според Майер индексът е един от многото предупредителни признаци. Бумът в Китай и Индия пораждат търсене на стомана, петрол и мед. Днес трябва да сме свръхпредпазливи като инвестираме в тези активи, смята той.
* Статията има аналитичен характер и не е препоръка за инвестиционно решение и за покупка или продажба на финансови инструменти.