Компанията-инвеститор в мола The Strand в Бургас ZBS е подала оплакване до Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) заради политиката на банката при финансирането на мол проекти в България, съобщиха на пресконференция управителите на компанията.
Според Дейвид Кауърд, съуправител на българо-британския инвеститор, ЕБВР е приложила „двойни стандарти” и не се е съобразила със собствената си политика за финансиране на проекти в България.
Кауърд посочи, че в стратегията на банката за развитие е записано, че ще се подкрепя местния български бизнес с фокус върху подобряване на модернизацията и оттам – на конкурентоспособността на икономиката.
По думите му обаче ЕБВР инвестира в големи търговски проекти в Източна Европа предимно чрез компанията GTC, която е инвеститор в два мола в Стара Загора и Бургас, и това е причината да е отказала финансиране за проекта на ZBS.
Разговорите между банката и инвеститора
За първи път компанията е потърсила помощ от ЕБВР за реализацията на проекта си през 2008 г., уточни Дейвид Кауърд. През същата година проектът на ZBS е представен като един от 10-те най-иновативни търговски центрове на бъдещето на международно изложение за имоти.
Инвеститорът обаче получава отказ от ЕБВР с мотива, че търговският сектор е извън стратегията за инвестиции на банката за развитие в България.
Месеци по-късно финансовата институция е отпуснала финансиране за изграждането на мола на GTC в Стара Загора, посочи Кауърд. Следва и още една инвестиция – в строителството на мол в Бургас, също с инвеститор GTC, допълни той.
Банката е инвестирала общо 97 млн. евро в търговските центрове на GTC у нас, допълни той.
ZBS са потърсили ЕБВР и втори път, но от банката са посочили, че не могат да отпуснат заем за строителството на The Strand, тъй като инвеститорът търси заем над 50% от стойността на проекта.
Кауърд обаче представи данни, според които ЕБВР е отпуснала заеми за изграждането на двата мола на GTC за над 100% от стойността на проектите.
Съуправителят на ZBS посочи, че цената и на двата проекта ще бъде платена от местните търговци чрез високите наемни нива.
Дейвид Кауърд обясни, че ЕБВР има отлични инвестиции в България в сферата на енергетиката, енергийната ефективност и възобновяемите енергийни източници. Той посочи обаче, че е необходимо да се поведе дискусия как средствата на банката да бъдат насочени към малките и средни предприятия в България, така че да бъде изпълнена нейната стратегията и да се подобри конкурентоспособността на българския бизнес и икономика.
Кауърд настоя, че малките и средни инвеститори трябва да бъдат третирани от ЕБВР равностойно на големите международни инвеститори.
Той допълни, че в крайна сметка Корпоративна търговска банка е осигурила финансиране за изграждането на проекта, а изпълнител на строителството е бургаска фирма.
преди 12 години Вероятно едните е трябвало просто да преперат едни пари, па докато другите вероятно са възнамерявали да въртят честен и почтен бизнес, съответно да потънат като титаник. Ми много ясно, че никой нормален няма да им даде заем, да му го опропастят отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Ама тя корупцията е само в България , в Европа всичко е кристално чисто :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар