Пазарът на имоти в Централна и и Източна Европа (ЦИЕ) завърши 2011 г. с едно от най-високите нива в инвестиционната активност в Европа. Над 11 млрд. евро бяха инвестирани в сектора в региона през миналата година, което бе третото най-високо ниво в историята на ЦИЕ.
Въпреки това от началото на годината специалисти отчетоха спад в интереса поради ограниченото финансиране и липсата на подходящи инвестиционни продукти.
Дали можем да очакваме нова „златна треска“ за инвестиции в ЦИЕ и какви условия трябва да има за това? Това бе въпросът, чиито отговор търсеше форумът, посветен на инвестициите в имоти в региона, организиран наскоро в Лондон от PropertyEU.
Мнението на специалистите обаче беше, че инвестиционните пазари в региона и интересът от миналата година не могат да бъдат определени като „златна треска“.
„Златната треска за мен е негативен термин, тъй като златната треска в САЩ остави безлюдни цели селища”, коментира Мартин Ербе, директор за ЦИЕ в германската банка Helaba. „Смятам, че след като инвеститорите се преместят от ЦИЕ към Русия да се надяваме, че няма да оставят Варшава като обезлюден град.“
Той казва, че пазарите в ЦИЕ вече са узрели и инвеститорите проучват инвестиционните възможности много по-внимателно, отколкото в началото.
Андреас Ридър, директор за ЦИЕ в CBRE, потвърждава, че пазарът в региона не преминава през период на златна треска. Той уточнява, че по-голямата част от обема отива към Полша и Чехия.
„Често описвам Полша и Чехия като западноевропейски в много отношение. С доходност от 6-7% не бих казал, че те са надценени“, казва той.
„В момента не се сключват много сделки и определено нямам чувството, че някой бърза да сключи сделка“, добавя Ридър.
Ян Ген, вицепрезидент на специализираната в търговски центрове Mayland, казва също, че инвеститорите и предприемачите са още по-затруднени поради по-стриктните изисквания по отношение на капиталово участие и гаранции от страна на кредиторите.