Китайските строителни компании създават фондове за имоти, за да диверсифицират източниците си на приходи, след като държавните мерки за „охлаждане“ на сектора доведоха до недостиг на средства, предаде Bloomberg.
Базираната в Шанхай компания Fosun International Ltd., която работи в сферата на имотите, търговията, минната индустрия и фармацията, събира пари за втората фаза на фонд за имоти, след като получи 3,7 млрд. юана (585 млн. долара) за първата.
Държавната строителна фирма Sino-Ocean Land Holdings Ltd. също планира през тази година да стартира фонд за сливания и придобивания на стойност 1 млрд. юана.
China Overseas Land & Investment Ltd., най-голямата китайска строителна компания, листвана в Хонконг, обяви миналия месец, че създава фонд за имоти за 500 млн. долара с ICBC International Holdings Ltd. и холандската APG, за да инвестира в ново строителство на жилищни имоти в Китай.
"Събирането на пари от частния сектор отваря възможности за строителите, но това е избор, направен заради липсата на друг избор", коментира Албърт Лау, ръководител за Китай и управляващ директор на Savills Plc, който припомня за трудностите, пред които са изправени строителите при получаването на банкови кредити и емитирането на облигации.
През третото тримесечие на миналата година ликвидността на китайските строители достигна най-ниското си равнище от 2008 г. Фирмите са натрупали огромни дългове към небанкови кредитори, чийто падеж настъпва през тази и следващата година.
В същото време цените на жилищата в Китай регистрираха най-лошите си резултати от година насам през февруари.
Експертите обаче предричат трудности за китайските компании в начинанието. "Почти всички искат да основат фонд, но за китайските строители е трудно, тъй като им липсва управленски опит", допълва Албърт Лау.