Двигателят на ценовия ръст при първокласните активи не е толкова свързан с перспективите пред тях, колкото с диверсификацията на риска за инвеститорите, които искат да предпазят капитала си, а не да преследват висока възвращаемост, посочват консултантите.
При първокласните активи се очаква стабилна доходност и лек ръст на наемите, пише още в доклада. Най-динамични ще бъдат пазарите в Централна и Източна Европа, особено в Полша и Чехия. Оживление може да се очаква и на пазарите, които бяха тежко ударени от кризата, като Дъблин (Ирландия) и Испания.
От държавите извън еврозоната остават отличните перспективи пред пазара на офиси във Великобритания и особено Лондон. Добри са перспективите и пред пазарите на офиси във Франция и Полша, както и пред първокласните мол схеми в Централна и Източна Европа, Великобритания, Берлин, Стокхолм и Брюксел.
Влошават се перспективите пред офис пазарите в периферията на Европа заради понижаването на заетостта.
При второкласните активи съществува сериозен риск за заетостта, предупреждават експертите. Въпреки това в следващите пет години инвеститорите ще пренасочват стратегиите си за експанзия към по-рискови активи с по-атрактивна възвращаемост.
Експертите очертават смесени перспективи пред пазара на търговски площи заради влошения климат в търговията на дребно. Най-добре се представят пазари извън еврозоната в Скандинавия, както и балтийските държави и части от Източна Европа.
Очаква се ситуацията в пазарния сегмент да остане сложна през следващите 2 години заради рецесията и фискалните ограничения. Едва към края на следващия петгодишен период ще се усети подобрение в търговския сегмент.
Пред логистичните пазари има сериозни рискове заради очакваната рецесия. Основните двигатели на сегмента – потребителските разходи и индустриалната продукция, са силно уязвими от рецесията. Влошават се и прогнозите за глобалната търговия.