IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Пак строителна атака срещу спортната база на НСА край Несебър

Работата на междуведомствената работна група, която трябваше да предложи законови изменения за спасяването на базата, се бави

16:07 | 19.03.12 г.
<p>
	<em>Едно от колчетата, очертаващи основите на новия хотел върху спорния терен, на които са се натъкнали охранителите на учебната база край Несебър Снимка: НСА</em></p>

Едно от колчетата, очертаващи основите на новия хотел върху спорния терен, на които са се натъкнали охранителите на учебната база край Несебър Снимка: НСА

След приемането на закона за държавната собственост през 1996 г. НСА прави искане за издаване на акт за държавна собственост по новия образец за стопанисвания държавен имот, но документът и до ден днешен не е издаден. Така се стига до 2002 г., когато общината в Несебър обявява 145 дка земя в местността за общинска собственост. На следващата година е одобрена и новата кадастрална карта на местността, където терен държавна собственост не фигурира. Спортната академия подава жалба срещу заповедта на кадастъра, която е отхвърлена от Бургаския окръжен съд като неоснователна. В последствие се оказва, че земите са реституирани на собствениците и наследниците им на базата на кадастър от 1956 г.

В спора между НСА, Община Несебър и реститутите с течение на времето се включват образователното министерство, строителното министерство, както и министерството на физическото възпитание.

В крайна сметка учебната база беше обявена през 2010 г. за обект с национално значение, с което се спираха мераците за строителство на терена. Решението на Министерския съвет обаче беше атакувано пред Върховния административен съд и отменено.

Взаимни обвинения

Доц. Христо Константинов е категоричен, че 21 дка от терена са собственост на спортната академия. По думите му реалните собственици, които са възстановени в съществуващи стари граници, са не повече от 4-5 в рамките на 39 поземлени имота с обща площ 135 дка. В последните две години обаче подадените искове за наследство непрекъснато нарастват.

Доц. Константинов обясни, че собствениците-реститути трябва да водят дела, за да влязат във владение на възстановените им имоти. Те обаче не го правят, защото едно, че трябва да доказват собственост, и второ – заради разследването за незаконна реституция.

Още миналата година той открито изрази съмненията си в истинността на правото на собственост на голяма част от реститутите.

Миналата година напрежението около съдебните битки за терена ескалира и доведе до протест на студенти. Наложи се и полиция да пази входовете на спортната база.

Студентите обвиниха новите собственици, че искат да строят ваканционни селища и хотели на единствения терен по Черноморието, останал незастроен, въпреки че се намира в урегулирана територия. Реститутите на свой ред обвиниха спортната академия, че готви мащабно строителство в имота и че базата там не е спортна, а туристическа.

След студентските протести от миналата година Народното събрание прие национална подписка за спасяването на територията на базата, в която се подписаха над 26 хиляди българи. Беше съставена и специална междуведомствена работна група, която да подготви законодателни промени, така че казусът с терените в местността Акротирия да се реши окончателно.

Отскоро междуведомствената група има нов председател – зам.-министърът на регионалното развитие Николай Нанков, тъй като предшественичката му Екатерина Захариева се прехвърли в администрацията на президента Росен Плевнелиев, обясни доц. Христо Константинов. Нанков все още не е провел заседание на работната група, но се очаква скоро да има среща между него и представители на НСА, допълни доц. Константинов.

Той се усъмни, че междуведомствената група ще свърши работата си бързо, тъй като по думите му тя се саботира по всички възможни начини и от няколко посоки.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:23 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още