След приемането на закона за държавната собственост през 1996 г. НСА прави искане за издаване на акт за държавна собственост по новия образец за стопанисвания държавен имот, но документът и до ден днешен не е издаден. Така се стига до 2002 г., когато общината в Несебър обявява 145 дка земя в местността за общинска собственост. На следващата година е одобрена и новата кадастрална карта на местността, където терен държавна собственост не фигурира. Спортната академия подава жалба срещу заповедта на кадастъра, която е отхвърлена от Бургаския окръжен съд като неоснователна. В последствие се оказва, че земите са реституирани на собствениците и наследниците им на базата на кадастър от 1956 г.
В спора между НСА, Община Несебър и реститутите с течение на времето се включват образователното министерство, строителното министерство, както и министерството на физическото възпитание.
В крайна сметка учебната база беше обявена през 2010 г. за обект с национално значение, с което се спираха мераците за строителство на терена. Решението на Министерския съвет обаче беше атакувано пред Върховния административен съд и отменено.
Взаимни обвинения
Доц. Христо Константинов е категоричен, че 21 дка от терена са собственост на спортната академия. По думите му реалните собственици, които са възстановени в съществуващи стари граници, са не повече от 4-5 в рамките на 39 поземлени имота с обща площ 135 дка. В последните две години обаче подадените искове за наследство непрекъснато нарастват.
Доц. Константинов обясни, че собствениците-реститути трябва да водят дела, за да влязат във владение на възстановените им имоти. Те обаче не го правят, защото едно, че трябва да доказват собственост, и второ – заради разследването за незаконна реституция.
Още миналата година той открито изрази съмненията си в истинността на правото на собственост на голяма част от реститутите.
Миналата година напрежението около съдебните битки за терена ескалира и доведе до протест на студенти. Наложи се и полиция да пази входовете на спортната база.
Студентите обвиниха новите собственици, че искат да строят ваканционни селища и хотели на единствения терен по Черноморието, останал незастроен, въпреки че се намира в урегулирана територия. Реститутите на свой ред обвиниха спортната академия, че готви мащабно строителство в имота и че базата там не е спортна, а туристическа.
След студентските протести от миналата година Народното събрание прие национална подписка за спасяването на територията на базата, в която се подписаха над 26 хиляди българи. Беше съставена и специална междуведомствена работна група, която да подготви законодателни промени, така че казусът с терените в местността Акротирия да се реши окончателно.
Отскоро междуведомствената група има нов председател – зам.-министърът на регионалното развитие Николай Нанков, тъй като предшественичката му Екатерина Захариева се прехвърли в администрацията на президента Росен Плевнелиев, обясни доц. Христо Константинов. Нанков все още не е провел заседание на работната група, но се очаква скоро да има среща между него и представители на НСА, допълни доц. Константинов.
Той се усъмни, че междуведомствената група ще свърши работата си бързо, тъй като по думите му тя се саботира по всички възможни начини и от няколко посоки.