IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Приключи ли българският флирт на британците?

Великобритания се превръща в „безопасно убежище“ за много от своите граждани, които имат имот или спестявания извън Острова, пише Guardian

15:58 | 02.03.12 г. 9
Автор - снимка
Създател
Приключи ли българският флирт на британците?

Страхове

Много от пенсиониерите, които купуваха и се заселиха в еврозоната, се оказаха с по-малко пари за харчене поради по-слабия паунд. Наред с това разходите за живот в техните нови страни се повишиха, което направи много трудно много от тях да си позволят да останат.

Капиталите, пътуващи от еврозоната към Великобритания само през последните три месеца на 2011 г. са се увеличили с 41% на годишна база, по данни на World First.

По информация на HiFX еквивалентът в британски паунди на тези еврови капитали през последните 12 месеца се е повишил със 155%, въпреки спада в курса на еврото спрямо паунда в последно време.

Причините, разбира се, са многобройни и не се свеждат само да слабия паунд. В Европа страхът е основната двигателна сила, тъй като британците се опасяват за целостта на еврото като единна валута. Сред страховете са им също силата на местните банки, както и състоянието на пазара на имоти.

Така Великобритания се превръща в „безопасно убежище“ за много от нейните граждани, които имат имот или спестявания извън територията на Острова.

Въпреки че депозитите в ЕС са гарантирани до 100 хил. евро, тези, които разполагат с по-големи сума са съветвани да върнат част от тях в „по-добре капитализираните британски банки", където депозитите са гарантирани до 85 хил. паунда (102 хил. евро).

Много от британските емигранти също така се притесняват, че с проблемите, които много европейски правителства имат, тяхната собственост може да се окаже изкупителна жертва за закърпването на бюджетите на съответните страни, в които се намират.

Тъй като много европейски правителства се опитват да се справят с дефицита, собствениците на ваканционни имоти може да се превърнат лесно в обект на повишени данъци, коментира Марк Бодега от HiFX.

„Освен тези данъчни повишения разходите за собственост на чуждестранен имот се повишиха драматично поради понижената стойност на паунда. Според нашата статистика един собственик прехвърля средно 15 хил. паунда на година, за да покрие редица разходи като ипотека, поддръжка и сметки, данъци, както и да си захранва чуждестранните банкови сметки“, казва той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:10 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

7
rate up comment 0 rate down comment 0
abdul
преди 12 години
Англичаните къде според теб си купуват къща ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 0 rate down comment 0
bubblehead
преди 12 години
Ама че глупости натракали в тая статия!? Ало къде се връща парите във Великобритания защото цените падали в чужбина бе, ало!? В Маями цените са вече 30% нагоре от дъното за година... в кал ната английска провинция и в пакистанските лондонски гета кога ще видим 30% за една година!? Същите глупости са и за България написани никoй не продава паникoйрски в България защо англичаните познават света и са виждали кризи и когато купуваха го правеха със съзнанието че рискуват с джобни пари на цените от 2006 по 50 000 евро, които днес са по 30 000 пак джобни пари... Красотата на българския имотен пазар е че не можеш да изгубиш много пари зашото цените са смешни ( ако познаваш света) а потенциала огромен , поне сравнен с кал ната английска провинция ... ама тая статийка ( дето е написна от някои местен лондонски брокер) така отеква в празните кратуни на нашите дето чакат второ пришествие и покрай него 200 евро/м2 в центъра на София ...ха-ха-ха!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 2 rate down comment 1
blago72
преди 12 години
За Англичаните - предимно.Фактите остават, хората се изнасят от тук.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 3
stone kold
преди 12 години
българия банско и съни би4 ли е?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 7 rate down comment 1
stdmv
преди 12 години
Ц ц ц, и как се разочароваха от този "великолепен" български имотен пазар (на архитектурни карикатури).Братя британци, нема се пуашите - най-доброто тепърва предстои.Цените още падат. ... Ама това няма особено значени - и без това никой не купува...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 2 rate down comment 0
абитуриент
преди 12 години
++++++++++++++++
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 11 rate down comment 0
stone kold
преди 12 години
ми да си ходят като не им харесва за 5 евро да обикаля 30 мин с такси софия,като не им харесва хубав хляб за 0,5 евра,данък сграда 100-150 евра годишно,кръчма за 50 евра ядене и пиене на корем за 2 човека,за 2.5 евра истински буркна с мед, 25-30 евра полимерна пломба на зъб, хубава ракия за 7-8 лв литъра
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още