IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Откриха сезона на покупките на жилища на килограм в САЩ

Къщи по 3 хил. долара и бунгала по 500 долара са само част от офертите, които се предлагат в САЩ

13:40 | 02.03.12 г. 9
Автор - снимка
Създател
<p>
	Имот за продан в щата Охайо. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Имот за продан в щата Охайо. Снимка: Ройтерс

Въпреки окаяното състояние на жилището в град Кълъмбъс, щата Охайо, в който Вина Джоунс-Кокс отиде на оглед, тя не се поколеба да направи оферта за покупка. Тя направи същото и за още няколко имота. Всъщност, общо 49 къщи, пише Ройтерс.

Тя плаща по 3 хил. долара за всяка, или малко повече от цената на един компютър Apple Mac Pro.

„Ние сме на дъното“, казва тя. „Имам предвид, накъде другаде може да тръгнат цените, освен нагоре?“

С началото на сезона на най-мащабните разпродажби на имоти в САЩ покупките на едро са последната мода на пазара. В някои от най-тежко засегнатите региони усещането на жилищния пазар е като в голям универсален магазин, в който инвеститорите изкупуват наведнъж цели щандове със стоки.

Инвеститорите купуват жилищата на цени на финална разпродажба, инвестират малко в подобрения и ремонти и след това се възползват от разликата между ниската покупна цена и наема, който могат да получават. Често печалбите им започват от първия ден. Някои описват това като арбитражна печалба от мизерията на хората.

Хедж фондове и инвеститори като McKinley Capital Partners тихомълком започнаха да се превръщат в наемодатели чрез покупката на имоти още миналата година. Сега по-масовите инвеститори също започват да следват тази практика.

“Те не купуват просто един наемен имот”, казва Тайра Пич, брокер от Оук Парк, щата Илинойс, като добавя, че нещата приемат застрашителни размери с все повече мащабни покупки.

Тя има пет клиента, които в момента са в процес на купуване на повече от един апартамент във Форест Парк, Илинойс. Имоти, които по време на бума се продаваха за по 180 хил. долара, сега вървят за 13 500 долара. Вместо да инвестират в пенсионни фондове, нейните клиенти купуват имоти, за да ги отдават.

В Детройт могат да се купят бунгала на цени от 500 долара. Група инвеститори от Флорида са на път да купят оставащите 322 имота в луксозен комплекс в Атланта с рум сървис и камериерки на цена от 180 хил. долара.

Фондът Waypoint Homes в Калифорния, който вече е купил 1000 еднофамилни жилища, наскоро получи финансиране за 250 млн. долара за нови покупки на едро.

“Преливникът започва да се отваря”, коментира Джон Бърнс, основател на консултантската компания John Burns Real Estate Consulting. „Само моите клиенти имат милиарди долари капитал да инвестират в еднофамилни (имоти) за отдаване.“

Последна актуализация: 13:11 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

8
rate up comment 0 rate down comment 0
bubblehead
преди 12 години
Нещата в България наистина са много ясни в България такива цени няма да има в градовете защо няма и такива гета като американските а и вички параметри на имотния пазар ав САЩ so по около 10 пъти по лоши от наши - брой на форклойъри , задлъжнялост на домакинства сигурно е 100 пъти повече ... а инак по селата у нас и сега си има къщи по 2000 и то лева ... защо някои си мисли че тия инвеститри инвестират в нещо по-стойностно от д акажем къща залята от потопа в село Бисер!? В Кливланд, Детриот, Колумбус има цели квартали където няма нито една къща обитаема и изглеждат като от "Пикник край пътя" на Стругатски, само слаткери се престрашават да откраднат малко медни тръби, толетно казанче или дърва за огрев от там, за такива къщи говорим .... Изобщо ако мога да си позволя въпроса от областа на дървената философия кога българина ще стъпи поне лекичко на земята и да спре да си мисли че зад всяка цена стои минавка или голяма далавера и nistho посредата!?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 3 rate down comment 1
bate Goiko
преди 12 години
Нещата за БГ са абсолютно ясни! Без продажби на килограм няма да мине, иначе кризата ще бъде безкрайна.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 1 rate down comment 3
melon
преди 12 години
Не са ясни нещата... Дано все пак не се стига до продажби на килограм!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 3 rate down comment 13
tiggo
преди 12 години
Гладна кокошка - просо сънува. В България това няма да се случи... или ако някога се стигне до там, ще могат да купуват само шепа хора. Мащабите са различни, строителството е различно, манталитета е различен. От тези - 6-7 хиляди имота, които са с възбрана в момента в София едва ли до препродажба чрез ЧСИ ще стигнагт повече от половината. Банките са дали по една торба пари и за разлика от държавната Фени мей, на която американското правителство даде и ще дава колкото е необходимо новонапечатани доларови хартийки, няма да се разделят току - така с вложенията си. Не случайно и няма някакво кой - знае какво предлагане на такива имоти - банките ще пускат на порции, за да не натискат допълнително пазара надолу. А ако действително нещата се сговнят дотолкова, че банките са пред колапс, колко от вас приятели ще са в състояние да купуват... май няма да са много. Спомняте ли си 1997. Е то и тогава ценита бяха "прекрасни", но колко можаха да купят?Чакали с чакали!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 27 rate down comment 2
Чърчил
преди 12 години
beniko, какво е връзката м/у големината на страната и бързото изкупуване не разбирам ? точно обратното е - САЩ са с положителен прираст на населението и явно ще им трябват повече жилища, а тук се топим така че няма да ни трябват.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 24
beniko
преди 12 години
Разликата е там ..че България е малка страна и много бързо, имоти на такива подобни цени ще се изкупят !!! Така че ще чакате такива цени на "кукуво лято "!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 26 rate down comment 2
naso_fr
преди 12 години
Къде са сега 'умниците' мамини, капацитетите на родния имотен пазар, да ни обяснят, че цените няма винаги да падат. Голямо проникновение, няма що.Но пък, ще падат още доста, гладни ми брокерчета и ненаяли се банки.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 26 rate down comment 2
Raboti
преди 12 години
До всички наши имотни брокери: да научите статията наизуст.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още