Търговците във Великобритания са затваряли средно по 14 магазина на ден в стрната през 2011 г. Това сочат данни на Local Data Company (LDC), предоставени за целите на проучване на PwC .
Според информацията, базирана на множество търговци в 500 британски града, най-тежко засегнатите сектори са били книжарници, магазини за електроника, мебели, облекло, магазини за алкохол и цигари, барове и кръчми, както и туристически бюра.
Книжарници и електрониката са пострадали в най-голяма степен, тъй като техните продукти се продават все по-често по интернет пише Ройтерс.
За сметка на това други типове търговски обекти като магазини за евтино пазаруване, магазини за обувки, пекарни, супермаркети и други са избегнали негативния тренд, а някои дори са отчели ръст.
„Общото при търговците, изпаднали в затруднено положение, с които работим, е това, че те имат прекалено много локации“, коментира Майк Джървис, партньор в PwC.
По думите му по време на бума те са сключили договори за наем за сравнително дълъг период, които вече не са изгодни.
Според Матю Хопкинс, директор на LDC, спадът в броя на обектите се очаква да продължи и през 2012 г., което ще доведе до още по-голям дял на незаетите търговски площи.
BBC наскоро цитира проучване, според което средно над 14% от обектите на търговските на Острова стоят празни. На места делът достига до 30%. Мнозина очакват този процент да се повиши още през идните години. Според някои мрачни прогнози над половината от магазините на най-тежко засегнатите търговски улици може да останат празни.
Около 50% от договорите за наем в сила в момента, изтичат през следващите 2-3 години. Голяма част от тях едва ли ще бъдат подновени, коментира Хопкинс.
Въпреки тези негативни очаквания най-големите търговски улици във Великобритания продължават да се радват на голям интерес. Наскоро стана ясно, че испанска търговска верига е постигнала споразумение за наем на най-скъпата търговска улица в централен Лондон – „Ню Бонд Стрийт“, който ще постави нов рекорд за най-висок наем, сключван някога в британската столица.
преди 12 години Mи то не може всеки да си отвори по един дюкян, в който да продава китайски ***. Е Англия е голяма, имат предостатъчно много земя, която да я копат. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Да дойдат в България, най бързо развиващия се и обещаващ пазар със строителството на молове (перачницата) в най-бедната и корумпирана държава в Европа може би, с най-ниските заплати и доходи в Европа ( отново), 3-ти по безработица в ЕС и всичко което е на последно място! Тука е рая на търговията, молове, магазини.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар