Предлагането на имоти в България надвишава търсенето с около 50%, съобщи по време на практическия семинар „Имотите 2012: Нещата, за които не се говори” Александър Вакареев, административен управител на „Милва пропъртис”.
По думите му ежеседмично се появяват по 8-9 хил. нови обяви, което предвид състоянието на пазара в момента налага използването на нови и по-интересни похвати за маркетиране и представяне на имот за продажба.
По думите на Вакареев обявата е основното средство за комуникация между продавача и потенциалните купувачи. Затова оформянето й е от изключителна важност за представянето на един имот в „морето” от други подобни оферти.
Александър Вакареев съветва текстът на обявата за продажба да бъде стегнат, точен, изчерпателен и ангажиращ, без да спестява недостатъците на имота, да описва местонахождението му, разпределението и транспортната достъпност.
Ето и от кои фактори, определящи качеството на имотите, най-много се интересуват клиентите, според резултатите от анкета на агенцията сред 127 души. Те могат да се ползват и като отправна точка при подготвянето на обявата и презентацията на имота.
За 27% от участниците в допитването най-важно е местоположението на имота, но много от купувачите са склонни на компромис за сметка на по-ниската цена.
Резултатите от анкетата показват още, че 13 на сто от потенциалните купувачи държат на вида на строителството. Около 6% от респондентите имат предпочитания към етажа и разположението, за други 6% са важни инфраструктурата и комуникациите.
За 5,5% от участниците в анкетата е важно моментното състояние на жилището. Други 5 на сто пък се интересуват от населеното място, в което купуват жилище, показват резултатите от допитването.
В допълнение към обявата може да бъде направена презентация на имота на файл, който да бъде приложен в края на текста с възможност да се изтегли и съхрани от потенциалните купувачи.
Файлът с презентацията може да се оформи според желанията на собственика, като съдържа графики, снимки, други материали и по-обемен текст, както и формуляр за обратна връзка на потенциалния купувач с продавача.
За по-висока ефективност продавачът може да заложи и на банер реклама, каза още Вакареев. Така се увеличава шансът повече хора да видят имота чрез посещението и в други сайтове.
Друг малко популярен похват за маркетиране и популяризиране на имоти в България е т. нар. „open house” – организиране на събитие в самото жилище, така че брокери и потенциални купувачи да се запознаят с жилището „от първо лице”, посочи Александър Вакареев.
преди 12 години Да......м! И с *** да си правите маркетинга , пак няма да се раздвижи пазара. Вече имаме и демографска криза.Т.е. това което беше няма да се върне в близките 10-на години.Молете се да се заселят китайци , че на тях да продавате. отговор Сигнализирай за неуместен коментар