Според Ферфецки от Sotheby's богатите европейци и руснаци, които искат да придобият активи в Швейцария, са привлечени към възможностите за инвестиции заради финансовата криза. Потенциалните инвеститори искат да се предпазят от евентуално разпадане на еврозоната и да спечелят от стабилната швейцарска икономика и ниските данъци в страната.
През последните години милиардери от бившия Съветски съюз, включително собственикът на Coalco Metals Ltd. Василий Анисимов и Виткор Векселберг, президент на Renova Group, се преместиха в Швейцария. Говори се, че Динара Кулибаева, дъщерята на казахския президент Нурсултан Насарбаев, е платила през 2009 г. 74,4 млн. швейцарски франка за вила на Женевското езеро.
"Онова, което реално кара тези хора да се преместят в Швейцария, не са само ниските данъци, но и качеството на живота и стабилните закони", посочва Ферфецки. "Те не се нуждаят от огромна охрана и могат спокойно да отидат на пазар без да бъдат разпознати", допълва той.
Тъй като обаче законите за имоти в Швейцария са рестриктивни за чужденци, които не са с постоянно жителство, всяка година на чужди граждани могат да бъдат продавани едва около 2 000 жилища.
Чуждестранните инвеститори, които не искат да живеят в страната, но искат да се възползват от силния пазар, започват да натрупват инвестиции в швейцарски фондове за недвижими имоти и компании от бранша. Акциите на тези компании се представят доста по-силно от останалите книжа, търгувани на швейцарския фондов пазар.
Според правителството в Берн през миналата година са стартирани проекти в сектора на недвижимите имоти за 63,7 млрд. швейцарски франка, като по-голямата част от тях са финансирани от частни инвеститори. Това представлява увеличение с 3% в сравнение с 2010 г., когато бяха планирани проекти за 61,92 млрд. франка.
Индексът за швейцарските недвижими имоти на UBS, който измерва признаците за прегряване на пазара, отбеляза повишение през третото тримесечие, но не показва симптоми за балон, твърдят от банката.
Анализаторът Щефан Шуерман от Bank Vontobel е на мнение, че цените ще продължат да вървят нагоре, "тъй като инвеститорите няма къде другаде да отидат". Той твърди, че жилищният пазар в Швейцария няма да последва този в САЩ, защото ипотеките тук обикновено се отпускат при първоначална вноска от 30%. "Това прави пазара сигурен и гарантира стабилност при развитието на цените", казва експертът.
преди 12 години О, разбира се, от столетия в Швейцария се изливат всички престъпно награбени не само от Европа пари. Как няма да е богата и добре уредена, след като там си кътат парите всички разбойници? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Какво? Швейцария ли?Ех, дай боже и аз да мога да си купя имот там! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Половин милион франка може да е средния доход само на швейцарските банкери. Що за глупости се пишат по тия форуми? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години "всяка година на чужди граждани могат да бъдат продавани едва около 2 000 жилища." е аз предполагам че и в БГ ако се сложи лимит от 2000 сделки с чужденци на година и тука ще бъдат "разграбени" 2000 имота...без да имаме нещо друго общо с Швейцария освен това ограничение, така че според мен ключовото в "разграбвам" е "ограничение" отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Номера е, че чужденците не могат да купуват спекулативно по 10-20 имота. А само по един. Поради това балон едва ли има на този пазар.Но да не забравяме, че Швейцария на практика е най-богата и добре уредена страна в света. Само политическата им система като погледнеш - пряка демокрация чрез референдуми и става ясно защо.Средния годишен доход е над половин милион швейцарски франка (1.5-1.6лв)Т.е. на практика всеки швейцарец може да си позволи собствен имот просто защото може да си позволи дори тези огромни. На практика къща за 1-2 млн. си я изплаща за 3-4г. За сравнение в БГ средения годишен доход е 5000 евро т.е. 100 пъти по-нисък.И в БГ средния апартамент(панелка) 50-60 хил евро може да се изплати(без лихвите) за не по-малко от 20г. ?!? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Мале като стане пукане на балона, какво катурване ш'е има... отговор Сигнализирай за неуместен коментар