Стотици написани на ръка табели "Se vende", или "Продава се", висят по входните врати и прозорците на жилища в кубинската провинция, пише Ройтерс.
Купувачите се разхождат из улиците и разглеждат имотите, чиито адреси са дочули от свои познати, защото продавачите извън столицата Хавана имат ограничен достъп до интернет или други средства за реклама.
Купувачите имат избор измежду порутени къщи и невероятно красиви малки жилища, сгушени между буквално разпадащи се сгради. Има продажби на жилища в двуетажни сгради, нуждаещи се от спешен ремонт, както и такива в безупречно състояние. Някои от жилищата се продават за по няколко хиляди долара, а други струват много повече.
Сделките с жилища в Куба бяха забранени в продължение на десетилетия. В най-добрия случаи кубинците можеха да увеличат или намалят размера на жилището си с по една стая.
Забраната беше премахната през ноември миналата година заедно с по-голямата част от бюрократичните процедури. Кубинците обаче все още имат право да притежават само едно жилище и вила, а чужденците без постоянно жителство са изключени от пазара.
Преди реформата продажбата на жилище беше кошмарен процес, който отнемаше месеци и дори години заради тромавата система, а много често бяха нужни и подкупи и плащания под масата.
Към кубинския пазар на имоти се наблюдава и силен интерес от чужбина. Според бившия маркетингов стратег от CIMEX Емилио Моралес, който в момента е главен изпълнителен директор на Havana Consulting Group в Маями, вече има запитвания от няколко юридически кантори основно от САЩ за техни клиенти.
"Тук в Маями има много хора, които се интересуват от покупка на имот в Куба по различни причини. Някои искат да отворят ресторанти, кафета или друг бизнес, а други търсят място, където да прекарат старините си", допълва той.
преди 12 години Чужденците също проявяват интерес към пазара на имоти на острова, като той идва основно от САЩ. отговор Сигнализирай за неуместен коментар