За спадовете има няколко обяснения. Въпреки по-високите нива на разполагаемите доходи и неотдавнашното повишение на минималната работна заплата в Бразилия, повечето граждани на страната са изтласкани от пазара на недвижимите имоти. Това е особено в сила за хората с ниски доходи, въпреки националната програма за социални жилища "Моят дом, моят живот".
Нарастващите цени на земята, строителството и най-вече на работната ръка принуждават строителите да вдигат цените до равнища, непосилни за средната класа, за да постигнат ефективни маржове. Всичко това се случва при пълна липса на контрол в бранша, който би могъл да ограничи последиците от спекулациите.
Въпреки това определянето на случващото се в Бразилия като балон в светлина, подобна на случилото се в САЩ, Великобритания и Европа може да бъде доста спорно и крайно.
Банковата система на Бразилия например се основава на добре ръководени принципи на гаранции, които са доста по-сериозни от минималните стандарти, установени от Базелското споразумение. Затова срив заради лоши ипотеки е малко вероятен.
Освен това след дълги години на слаба активност потенциалът за растеж на пазара на имоти в страната все още е в ранните си фази. Предлагането на адекватни жилища на бразилския пазар е изключително оскъдно, а и жилищните кредити формират приблизително 5% от БВП в сравнение с 68% в САЩ.
За инвеститорите възможностите на бразилския пазар на недвижими имоти са огромни и ще останат такива още дълго време. Вниманието им обаче трябва да бъде изключително изострено, за да не станат жертва на измамен маркетинг и на изобилието от изкривена информация, която просто не отговаря на истината.
преди 12 години Ще се спука ли балонът на бразилския пазар на имоти през 2012 г.? Бразилците постепенно биват изтласквани от жилищния пазар и единствено ..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар