Тридесетгодишните ипотеки с фиксирана лихва, които са най-често използваният инструмент за финансиране на сделки с жилища в САЩ, не са толкова идеални, колкото поддръжниците им твърдят.
Тези ипотеки изискват постоянно държавно финансиране и излагат купувачите на жилища на ненужни рискове. Освен това в последните 20 години на два пъти се наложи държавата да подготвя спасителни планове със средства на данъкоплатците именно заради тези ипотечни кредити, пише Bloomberg.
Според изданието най-популярният финансов механизъм за покупка на имот в САЩ вероятно раздува нов балон в сектора на имотите, тъй като правителството се явява гарант по всички рискове, както и субсидира лихвите. Лихвените нива по 30-годишните ипотеки се държат ниски изкуствено и кредитополучателите са изложени на огромни рискове, ако лихвите тръгнат нагоре.
Системата е такава, че кредитополучателите предоставят минимални обезпечения по 30-годишните ипотечни кредити с фиксирана лихва. Същевременно банки и други депозитни институции в САЩ държат повече ценни книжа, обезпечени с ипотеки, отколкото е оправдано, предупреждава изданието, като допълва, че това е „перфектната рецепта за балони и спасителни планове“.
Според агенцията правителствената политика по-скоро насърчава концентрацията на риска за инвеститорите, а не неговата диверсификация. Така че евентуално покачване на лихвите в национален мащаб би се отразило негативно на тези активи.
Повечето от правителствените ценни книжа, обезпечени с 30-годишни ипотеки с фиксирана лихва, са с рекордно ниска доходност. Докато през 2000 г. тя достигаше 7%, в момента заради държавните гаранции е около 4,5%, посочва агенцията. Именно заради тези гаранции банките не са длъжни да гарантират тези свои рискови инвестиции с допълнителни капитали.
Въпреки държавната намеса и тези инвестиционни инструменти не са имунизирани от колебания в цените дори при минимални изменения на лихвите. От агенцията изчисляват, че ако лихвите по ипотечните кредити се покачат от 4% на 5,5%, то стойността на притежаваните от банките ценни книжа, гарантирани с ипотеки, ще падне с около 6%. По-рязък ръст на лихвите – например до около 9%, би поставил началото на нов финансов срив.
Това обаче със сигурност няма да е първата финансова криза, причинена от 30-годишните ипотеки с фиксирана лихва. В последните 20 години на два пъти станахме свидетели на грандиозни банкови фалити в САЩ, които бяха платени от обикновените хора.
Решението за пазара на имоти в САЩ е да се намали зависимостта му от 30-годишните ипотеки с фиксирана лихва. Пазарът може да предложи на потенциалните кредитополучатели разнообразни възможности за кредитно финансиране, но при обезпечение, което адекватно да покрива кредитния риск.
преди 12 години Какво? Фиксираните ипотеки били причина за коя криза че не разбрах? Точно обратното. Причина за кризата станаха тъй наречените екзотични ипотеки с променлива лихва. Погледнете историята на кризата с недвижимости в САЩ. Ипотеките с променлива лихва са съставлявали над 90% от всички ипотеки през 2006-та (виж Wikipedia). Точно тогава балона гръмна. 30 годишните фиксирани ипотеки нямат нищо общо с каквато и да било финансова криза. Обезпечеността на ипотеката няма нищо общо с нейната характеристика, била тя фиксирана или не. отговор Сигнализирай за неуместен коментар