IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

ЕС ще ни пази от жилищни балони

Разработва се специална система от сигнали, които ще следят "разумното" развитие на жилищния пазар в съюза

15:15 | 16.12.11 г. 2
Автор - снимка
Създател
ЕС ще ни пази от жилищни балони

Европейската комисия планира да засили контрола над жилищните пазари в опит да предотврати повторни кризи, подобни на тази, която накара ирландското правителство да моли ЕС и Международния валутен фонд (МВФ) да спасят банките с големи експозиции към пазара на имоти, пише Europolitics.

В процес на разработка са серия от предложения за капиталови изисквания, свързани с ипотечното кредитиране. От средата на декември комисията вече контролира и жилищните цени на някои пазари, което е част от споразумение за повишен надзор върху макроикономическата политика в конкретни членки.

Праг от 6% ценови ръст

Контролът ще се извършва чрез специална система за оценка на дисбаланса в нивата на дълг, инвестициите, заплащането, жилищните цени, както и други показатели в дадена икономика, които ще бъдат оценявани на определен период.

Системата ще маркира с „предупреждение“ ценови ръст от над 6% на годишна база. Комисията може да започне разследване ако цените растат с по-високи от определени темпове, особено ако това е съпроводено от други предупредителни показатели като висок кредитен ръст или големи задължения в частния сектор.

За оценката на ситуацията на пазара ще бъдат разглеждани основните движещи фактори за ценовия ръст, в които ще влизат и социалните жилища.

„Социалните жилища обикновено, ако не и никога, не са източник на балон и за всеки случай тяхната роля се развива бавно във времето, но те са един фактор за формирането на общите развития на жилищните пазари“, пише изданието, цитирайки анонимен източник от комисията.

„Комисията трябва да разбира развитията при социалните жилища в страните членки, ако искаме да сме в позиция да имаме общата картина на факторите, които движат жилищните цени във всяка държава.“

Банките също ще трябва да следят движението на цените, според разпорадба от новите капиталови изисквания. Все още не е ясно как новата система ще се отрази на социалната жилищна политика, въпреки че от Комисията вече изразиха становище, че не подкрепят покупките на жилища чрез ипотеки за 100% от стойността на имота, както и предлагането на данъчни облекчения. Вместо това се препоръчва фокус върху наемането на жилища и споделената собственост.

Тези препоръки са свързани и с други европейски регулации, според които комисията се опитва да установи строг контрол върху безразборното кредитиране, изисквайки от банките по-големи и качествени капиталови резерви. Директивата за ипотечното кредитиране пък предполага строги изисквания към кредиторите за проучване на кредитната история на клиентите при предлагането на кредити.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:45 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

2
rate up comment 0 rate down comment 0
supertrader
преди 12 години
Подобни глупости с които явно има кой да се занимава в Европа доказват , какво чудо на природата е ЕС ! Те имат проблеми с регулациите на банките , банките не са защитени от възможността да извършат глупости в кредитирането. Много по просто би било да им се изисква балансиране на кредитиране и набиране на средства за един по кратък период - например година. Няма да има такова раздаване на кредити.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 0 rate down comment 0
VladimirProperty
преди 12 години
Това звучи като регламентиране на платото . Животcт да се движи по хоризонтала и да няма резки движения нагоре и надолу.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още