Камарата има резерви и за първоначалната оценка на въздействие от въвеждането на евростандартите в строителството. Според инж. Кинарев сумата от 6 хил. лева, за която от БАН са се съгласили да я изпълнят, е крайно недостатъчна за постигане на качествени резултати.
Соня Георгиева посочи, че за извършването на тази оценка са били поканени камарата, Университетът по архитектура, строителство и геодезия и БАН, като единствено академията на науките се е съгласила да извърши работата.
Сроковете за въвеждане на евронормите
България е „катастрофално изостанала“ с въвеждането на европейските норми, предупреждават от камарата. Инж. Кинарев посочи, че големите европейски държави са направили всичко възможно да въведат еврокодовете по максимално бърз начин. Русия и Индия също са възприели евронормите за проектиране и ще ги въвеждат официално от 2015 г.
В самите стандарти пък като краен срок за въвеждането им в практиката на държавите от Европейския съюз е посочен месец март 2010 г., поясни той.
Основната причина за късното въвеждане на еврокодовете е задължителното изготвяне на националните приложения с национално определените параметри за тяхното прилагане, както и дългия процес на съгласуването им със заинтересованите страни.
Според строителното министерство камарата на инженерите до април 2011 г. не е съгласувала официално националните приложения с определените в тях параметри.
Посоченият в еврокодовете срок обаче няма задължителен характер, обясни Соня Георгиева. Санкции за неспазването му не са предвидени, допълни тя. Освен това с наредба на министерстовто на регионалното развитие от 2004 г. са определени условията, при които на възложителите могат да възлагат проекти според еврокодовата система.
Готови ли сме за еврокодовете
И камарата, и министерството са на едно мнение, че е необходима сериозна подготовка на проектантите за работа с европейските норми. Необходимо е да бъдат разработени редица ръководства и други помощни материали, да бъдат организирани курсове и одобрени програми за допълнителна квалификация, което ще коства определени разходи на време и пари за бизнеса.
Производителите на строителни материали също ще трябва да се съобразяват с определените европейски изисквания, записани в Регламент 305 от 2011 г., който определя условията за предлагането на продукцията им на пазара.
„Всички производители на строителни продукти трябва да отговорят на определени изисквания и да сертифицират тези продукти, когато това се изисква. Първо, трябва да се изградят центрове и лаборатории и ако това не стане, трябва всичко да се изпраща за сертифициране в чужбина“, коментира инж. Стефан Кинарев.
От камарата се опасяват, че заради въвеждането на европейските норми строителството в България ще се оскъпи. По думите на инж. Кинарев резултатите от двугодишното проучване във Великобритания показват, че след въвеждането на евронормите строителството в страната се е оскъпило с около 30-40%.
преди 13 години ХАХАХАХАХАХА, щяло да се оскъпи строителството! Абееееееееее, аланкоолу, то на сегашните цени няма кой да купува, те ми говорят за повишение с 30-40%! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Нашите норми не са по-лоши. Макар и на 50 години.Иначе, цели 25 хил. лева за превод.. Не знам къде ще намерят толкова пари. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Ще се оскъпи, но пък поне на теория трябва да е по качествено!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар