Абу Даби, емирството, което спаси Дубай през 2009 г., се готвеше да избегне бедите, сполетели съседите му от Персийския залив с десетгодишен план за подмяна на приходите от петрол с индустрия и туризъм, пише Bloomberg.
Сега обаче тези планове изглежда трябва да бъдат преразгледани на фона на съкращенията на разходите и отлагането на проекти от страна на някои от най-големите строителни компании в емирството, споделя Хасан Чехайеб, асоцииран директор на отдела за проучвания в дубайската компания Exotix Ltd.
Сред отложените проекти са крайбрежни апартаменти, първата офис сграда, която произвежда повече енергия, отколкото потребява, и клонове на музеите Лувър и Гугенхайм.
Най-голямата строителна фирма в Абу Даби – Aldar Properties PJSC, обяви тази седмица, че планира да съкрати работната си сила с 24% и да се съсредоточи върху съществуващи проекти и имоти, които генерират стабилен приход.
Държавната Tourism Development & Investment Co. пък неотдавна съобщи, че отлага завършването на националния музей Zayed, както и на клоновете на Лувъра и Гугенхайм поради "мащаба на работата".
Компанията за енергия от възобновяеми източници Masdar, която също е държавна собственост, обяви през септември, че е замразила плановете за строеж на собствена "зелена" офис сграда с площ 100 000 кв. м.
"Абу Даби трябва да се изправи лице в лице с икономическата реалност", твърди Чехайеб. Планът на емирството "беше твърде амбициозен и сега те разбират, че много от тези проекти може би не са толкова икономически оправдани, колкото бе смятано в началото".
Според Сауд Масуд, анализатор от дубайската инвестиционна банка Rasmala, "в наши дни няма достатъчно ликвидност, за да бъдат завършени тези проекти". "Абу Даби като суверенна държава е платежоспособна, но в сектора на имотите има проблеми с ликвидността", допълва той.
Абу Даби, столица на Обединените арабски емирства и дом на 7% от петролните резерви в света, планира да инвестира 500 млрд. долара в индустрията, туризма и културата, за да увеличи приходите си от други източници, освен петрол, до 64% от икономиката в сравнение с 41% за периода 2005-2007 г.
Майкъл Уайт от Съвета по планиране обяви миналата година, че "Визия 2030" като цяло върви по план, въпреки че се очаква "по-умерен икономически растеж" и по-бавен прираст на населението. Планът предвижда население от 3 млн. души до 2030 г. По официални данни към средата на 2010 г. то е наброявало 1,6 млн. души.
Абу Даби отвори пазара си за имоти за чуждестранни купувачи през 2005 г., три години след Дубай, а пълният ефект от срива в бранша се появи около две години след съседната страна. В Дубай спекулата на пазара на имоти увеличи цените и предизвика бум на строителството, преди глобалната кредитна криза през 2008 г. да предизвика срив на пазара.