С приетите днес от правителството промени в Закона за данъка върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) се слага край на огромната бумащина, с която фирмите и самоосигуряващите се лица-наематели на помещения в жилищните сгради в режим на етажна собственост бяха затрупани всеки месец.
На извънредно заседание на кабинета, на което беше приет бюджетът за 2012 г., министрите одобриха и проекта за изменения в данъчния закон. Промените предвиждат данъкът върху доходите от наем да се внася окончателно от самите наематели вместо от собствениците на жилищата, каквато беше досегашната практика.
От пресцентъра на Министерството на финансите (МФ) поясниха за Investor.bg, че според досегашната процедура наемателите всеки месец трябваше да издават в два екземпляра служебни бележки и сметки за изплатените по договорите за наем суми на всеки собственик в блока. Записаните суми бяха съобразени с размера на идеалните части, които всяко домакинство притежава в сградата. Собствениците пък бяха длъжни да декларират тези доходи в годишните си данъчни декларации, което затрудняваше изключително много наемателите и наемодателите.
Според новата уредба, която ще бъде предложена за гласуване в Народното събрание, наемателите сами ще си удържат данъка и ще го внасят в бюджета еднократно в края на годината. Внесеният данък ще бъде отразяван в годишната данъчна декларация на наемателите, подавана в началото на следващата календарна година.
С въведените промени освен че отпада необходимостта да се издават множество излишни документи, собствениците на имотите няма да са длъжни да декларират в своите годишни декларации доходите от отдаването на общите площи, тъй като този данък ще се внася от наемателите, допълниха от МФ.