IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Китайският пазар на имоти изживява своя Хелоуин

Падащите цени на жилищата в страната предизвикаха огромни загуби за купувачите и ги изкараха на протести

15:52 | 31.10.11 г. 5
<p>
	Жилищен квартал в строеж в Китай. Снимка: Ройтерс</p>

Жилищен квартал в строеж в Китай. Снимка: Ройтерс

До момента по-голямата част от коментарите за жилищния пазар в Китай са съсредоточени върху потенциалните загуби за банките, а не за купувачите. Само преди две седмици банковият регулатор в страната обяви, че търговските банки на континентален Китай биха могли да устоят на спад на цените на имотите с 40%.

Една от причините за тази устойчивост е, че купувачите на жилища плащат големи първоначални вноски. За купувачите на първи дом те възлизат на 30% от стойността на жилището за повечето имоти. Купувачите на второ жилище трябва да внесат 60% от стойността му, като преди това първоначалната вноска беше 50%. Така че банките поне имат буфер, с който колегите им в САЩ не разполагаха.

И все пак това не предпазва особено много купувачите от значителни загуби, ако понижението на цените на жилищата в Китай продължи.

Пазарът на имоти на континентален Китай е не само много голям, но и много фрагментиран. Смята се, че там действат 20 000 строителни компании, докато на борсите на континента и в Хонгонг са листнати едва  малко повече от 200 фирми от бранша. Изглежда, че консолидацията е неизбежна, тъй като по-слабите компании са принудени да продават на загуба.

Неотдавна премиерът на Китай Уън Дзябао като че ли обезсърчи очакванията за промяна на курса на правителствената политика, като заяви, че мерките за контрол на имотния пазар ще бъдат запазени. Той допълни, че правителството ще урегулира икономическите си политики "в подходяща степен и в подходящия момент", което предполага известна гъвкавост.

Друг е въпросът до каква степен правителството действително може да раздвижи пазара. Изглежда се шири схващането, че евентуална промяна в държавната политика би могла бързо да подкрепи пазара на имоти. Това наподобява ширещото се мнение след срива на фондовите борси през 2008 г., че е достатъчно Пекин да даде знак, че е време отново да започне купуването на акции. Оттогава обаче фондовите пазари в Китай продължават да вървят надолу.

Ще успеят ли властите да наложат контрол върху пазара на имоти? До голяма степен успехът им зависи от това дали пазарът на имоти в Китай ще наподоби строго контролирания пазар в Хонконг или пък в Япония. Две години след срива на токийския фондов пазар през 1989 г. тамошният пазар на имоти също изпадна в криза. В продължение на години след това Япония преживяваше собствения си хелоуински кошмар.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:00 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

5
rate up comment 1 rate down comment 0
madcow
преди 12 години
Кой те излъга че са по-бедни от нас? И 30% спад от 100 000 евро са 47000 долара, т.е. цената на тези единични жилища в момента е 70000 евро, каквито в София искат и за двустайни...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 1 rate down comment 1
bubblehead
преди 12 години
Купувачите, някои от които няма да получат ключовете за апартаментите си преди март догодина, вече са изправени пред загуби от по 300 000 юана (47 000 долара).-----------------------------------------------------------------------------------------------------А какви са цените ако само понижемието е $47К!? Боже, боже в (доста по-бедната държава поне от България) Китай цените паднали с 47К а нашите икономически аборигени смятат че апърртамент в София трябва да се продават за 30K-40K евро не повече... Моето скромно мнение е че в Китай ( също и в Индия , Бразилия...) няма да се спука накакъв балон ( независмо че може и да се понадул такъв, просто ще го израстат...) защото добрата перспектива се разбира на всички нива от министър председателя до последния провинциалист пристигащ в Шанхаи да търси препитание. Това не е случая на България скована от катастрофични очаквания ( без да са подкрепени в реалноста), пълна с икономически табули рази, които майсторски си направиха криза която не беше предвидена за тях ... или Америка пълна с фалшиви ипотеки ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 2 rate down comment 0
sms_bgfunds
преди 12 години
Ако статията е истина и ако е вярна за две седмици напред, то от тук нататък САМО шортинг момчета, идват големи възможности за хората с железни нерви и нечовешка дисциплина- нека станем още по-добри :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 2 rate down comment 0
hellwitch
преди 12 години
? Спад на жилищният пазар не е непременно лошо нещо. От него ще загубят предимно прекупвачите, но купувачите- реални ползватели биха спечелили.Сценарият със САЩ не може да се повтори, защото ги няма вторичните ипотеки и други измислени активи, които се оказаха без никаква стойност(тъй като нямат обезпечение).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 1 rate down comment 1
benzinoo
преди 12 години
Колко абсурдна статия! Тези американци сякаш забравиха какво сервираха на целия свят. Какво очакват-Китай да направи същите грешки ли??
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още