Къде ли държавата продава земеделска земя за над 10 млн. лв., се пита човек, гледайки изтъргуваните днес поименни компенсационни бонове (ПКБ) за 30,3 млн. лв. номинал с пазарна стойност 10,3 млн. лв.
Текущата цена е 34 ст. за 1 лев номинал. За последните 3 месеца тя се е повишила с 19%, а за последната година - със 75%.
Че някъде има търг за държавна земеделска земя е видно от цената на другите компенсаторни инструменти (жилищните компенсаторни записи и компенсаторните записи), която е едва 20 ст. за 1 лв. номинал, или с над 40% по-ниска.
И трите инструмента (компенсаторните записи - КЗ, жилищните компенсаторни записи - ЖКЗ и поименните компенсационни бонове - ПКБ) могат да се използват в плащания по приватизационни договори. При плащания в търгове за държавна земя обаче могат да се използват само поименни компенсационни бонове.
Компенсаторните записи и жилищните компенсаторни записи намират приложение при плащания на лихви по ЗУНК задължения. Специално приложно поле на жилищните компенсаторни записи е и изплащане на номиналната им стойност (1 лв.) за първособствениците, от които реституцията след 1990 г. е отнела жилище, закупено в периода 1945-1989 г. Това приложно поле е известно като поправката „Корнезов“.
Според източници на Investor.bg предстои търг за земи в област Перник, но качеството на предлаганите земи не е добро и не може да предизвика търсене на ПКБ с номинал 30,3 млн. лв.
Сред пазарните участници има и слух, че ПКБ се търсят за приватизацията на Булгартабак холдинг АД (сделката вече е финализирана). Но това е невъзможно по ред причини.
Първо, дял от БТХ не е предвиден за приватизация с непарични средства. Второ, по принцип при приватизация срещу непарични средства се приемат също КЗ и ЖКЗ, които сега са доста по-евтини и всеки купувач в приватизационна сделка би си взел от тях. Така стана при приватизацията на Промишлено строителство - холдинг ЕАД, където приватизационния купувач си купи от по-евтините КЗ и ЖКЗ. Трето, парите за Булгартабак холдинг вече са платени в парични средства и акциите бяха прехвърлени още миналата седмица.
Възможно е и търг за земеделски земи все още да не е обявен, но някой да знае за него и да се приготвя с покупка на ПКБ. Така при обявяването на търга конкурентите му за земеделските парцели ще трябва да наддават за ПКБ и да повишат цената на този инструмент, с което ще им стане сравнително неизгодно да наддават за парцелите спрямо вече запасилия се с ПКБ купувач.
Тъй като ПКБ са разпръснати сред десетки и стотици хиляди наследници е много трудно да се събере голямо количество за кратко време без цената да бъде повишена значително.
Непрозрачната продажба на земеделски земи е постоянна практика в Министерството на земеделието, за която Investor.bg е писал неколкократно. При липсата на информация държавата продава земите си без конкуренция, тоест евтино.
Свързани компании:
преди 13 години Олимпиец, да разбираме, че на теб ти харесва това? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Варна и Бургас отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Ами ходи си в Китай бе "ОлТраъдър",кво стоиш тук като не ти харесва. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години хора не разбрахте ли че в момента се довършва доразграбването ( разпродаването на България )кога ше ви уври главата - трупаме въхшни дългове - 800 000 000 за 1 година разпродаваме и приватизираме последните останки от държавата - България умря отговор Сигнализирай за неуместен коментар