IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Съживяването на късите продажби на жилища в САЩ може да покрепи цените

Наблюдава се "рязка промяна" в готовността на банките да продадат даден имот на цена, дори по-ниска от баланса по ипотеката, за да избегнат възбрана

17:54 | 18.10.11 г. 4
Съживяването на късите продажби на жилища в САЩ може да покрепи цените

Цените на жилищата в САЩ могат да получат подкрепа от един неочакван източник: съживяването на продажбите на имоти в просрочие, преди те да стигнат до етап на принудително изземване и продажба от страна на банките, пише Bloomberg.

Наблюдава се "рязка промяна" в готовността на банките да продадат даден имот на цена, дори по-ниска от баланса по ипотеката, за да избегнат възбрана, казва Рон Пелтиър, президент и главен изпълнителен директор на втората по големина агенция за жилищни имоти в САЩ HomeServices of America Inc.

Сделките, известни като къси продажби, обикновено се осъществяват с отстъпка от около 20% за жилища, които не са иззети от банките, спрямо 40% за жилища, собственост на финансовите институции, според RealtyTrac Inc. Обемът на късите продажби е нараснал с 19% през второто тримесечие спрямо предходното, докато продажбите на жилища под възбрана са останали непроменени.

"Банките вече са много по-големи поддръжници на късите продажби", твърди Пелтиър. "Те са по-добър вариант за кредиторите, които генерират по-малки загуби, а освен това е по-добре и за собствениците на жилища, които биха избегнали психологическия стрес от евентуална възбрана".

"Има огромно натрупване на жилища със забавяне на вноските по ипотеките, а банките искат да намалят този запас", според Томас Попик, директор на отдела за проучвания в Campbell Surveys. "Те не искат да са собственици на жилища", допълва той.

Банките са по-склонни на къси продажби на фона на забавянето на възбраните, след едногодишното разследване на т. нар. "автоматично разписване", или придвижването на непроверени документи за лоши заеми. Те не само одобряват повече къси продажби, но го правят и по-бързо, свидетелстват данни на RealtyTrac. Все пак периодът, за който те се осъществяват, остава по-дълъг в сравнение с традиционните продажби. При една нормална сделка купувачът прави оферта за жилището и получава решението на собствениците му до дни, а понякога и часове. Получаването на отговор от банката за оферта за къса продажба може да отнема два и повече месеца.

Спадът на цените на жилищата доведе до ситуация, при която почти една четвърт от хората с ипотеки дължат на банките повече, отколкото е стойността на имота им към момента, според доклад на компанията за данни в сектора на недвижимите имоти CoreLogic Inc. Така нареченият отрицателен капитал пречи на собствениците да осъществяват традиционни сделки, защото при тях те биха платили разликата между оставащите им вноски по ипотеката и цената на продажбата.

Хората, осъществяващи къси продажби, могат да преговарят в банките за опрощаване на неизплатената част от ипотечния кредит, според Стив Бийд, адвокат от Калифорния, специализран в заеми със забавени плащания.

Банките започват да "се стягат" по отношение на късите продажби, твърди Камерън Новак, брокер от базираната в Калифорния компания Homefinding Centre. "Има подобрение през последните няколко месеца, а периодите за отговор стават малко по-кратки", заяви тя.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:34 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

4
rate up comment 0 rate down comment 1
bubblehead
преди 13 години
"всеки има по едно неизпозлвано и неподържано жилище" ама в провинцията. В София тоя митичния гигантски бум на строитеслтвото не построи жилища за тия 120 000 нови соифиянци досли в последните 10 години. ( тука се иска към 50 000 жилища за тия хора. Дъл ги построи презастрояването защото статистиката не вижда и половината... ) Тия новите граждани ще живеят под наем на тясно, поне докато не ударят цените 200 евро/м2, нъл туй!? После га тругмнат нагоре и се разширяваме... . Инак те новите граждани имат жилище в провинцията ама нямат работа там.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 2 rate down comment 2
mick
преди 13 години
Купувайте на 600-1000 евра, че утре цените пак ще ударят 2000 евра на квадрат с идеални части и на ш/з. Ей не разбрахте, че цените на жилищата са функция на доходите на населението. Да си купиш кимизарник на европейски цени и да го изплащаш 30 години.. явно е върха на слодоледа за българина. Нищо, че има поне още едно неподдържано и неизползвано жилище някъде в провинцията. Когато наемите на имотите почнат да се вдигат... чак тогава може да се говори за дъно на имотния пазар. Дотогава сме все надолу.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 2
ТАТО
преди 13 години
Блаженни са верващите балонче
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 1 rate down comment 3
bubblehead
преди 13 години
Нещатата са много по прости. Банките напипват дъно след като цените на практика не падат вече 2 години, (също и не растат). Дъното официално беше през април 2009 ( със спад от 30%) , след това цените нараснаха с 10% за 2010 след това паднаха с 5% за 2011 ... Дъно! И няма как да не е дъно защото мина 3 години мизерия и хората са умореноит криза. Стига толкоз криза! Дъно и в много глави се върти мисълта "сега е време за купуване защото почва следващия балон" включително из банковоте коридори. Америка не е България и хората/консуматорите си знаят че идва слънце след дъжда, за разлика от България където се смята че след 40% спад идва срив от още 40% и чак тогава 200 евро/м2 , така наречента справедлива цена по български... А следващия балон ще почне срамежливо но ще бъде патетичен и тогава ще бъде и тъжно и смешно и страшно ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още