Хотелиерството, търговията и жилищният сектор в страната се радват на възход благодарение на статута на емиратството на място, защитено от безредиците.
"Интересът от хората, изселили се заради Арабската пролет или пък търсещи имоти в Дубай като сигурно убежище, е особено силен в сегмента на луксозните вили и емблематични проекти като Палм Джумейра", според консултантската комания Jones Lang LaSalle.
"Имаме клиенти от Йемен, Сирия, Египет и Либия", разказва брокер на недвижими имоти от Дубай. "Те нямат ликвидност на родните си пазари и местят парите си от едно на друго място".
Изследване на Jones Lang LaSalle показва, че цените на луксозните вили вървят нагоре, а наемите в този сегмент също започват да нарастват в някои райони, въпреки че наемите на апартаментите продължават да падат.
Новият Дубай е една по-спокойна версия на пустинния метрополис, който през последните десет години привличаше ята от западни банкери, преди да се срине зрелищно, когато цените на недвижимите имоти паднаха, а водещите фирми се оказаха неспособни да изплащат дълговете си.
"Дубай 2.0 е по-скромно място, но не по-малко предриемаческо или динамично", твърди Еид от Arabia Monitor. "Ключът към напредъка е реалната икономика... В момента растежът е по-стабилен в сравнение с периода на растежа на финансовия сектор при Дубай 1.0".
Дубай все още има амбиции да се превърне в световен търговски център благодарение на силната си инфраструктура и предимството да бъде три часа преди Лондон и четири часа след Хонконг.
"Въпросът сега е доколко Дубай е необходим? Нуждае ли се светът от още финансови центрове в обозримо бъдеще? Опитът с Франкфурт показва, че вероятно няма такава нужда, за момента", казва Джулиън Майо, портфолио мениджър в Charlemagne Capital.
Във финансов аспект обаче степента, в която Дубай се възприема сериозно като финансов център, може би зависи от реформите в Саудитска Арабия, както и от напредъка в Индия.
"Част от бъдещето на Дубай е обвързано със случващото се в Индия. Индия е един дремещ гигант от финансова гледна точка с огромни и дългогодишни фондови пазари. Въпросът е дали те искат да се интернационализират? Финансовата им система все още е твърде обърната навътре", обяснява Майо.
преди 13 години очаква нормализиране на пазара на имоти до 2015 г., защото "историята на балоните в сектора предполага цикъл от пет до седем години отговор Сигнализирай за неуместен коментар