Изгубени надежди
На този фон политиците отдавна изгубиха надежди, че вътрешното потребление и бизнес ще бъдат двигатели на ръста. Вместо това страната разчита на износители като Toyota Motor Corp. и Nintendo Co. за икономическото си развитие.
Йошихико Нода, чийто избор за премиер на страната беше потвърден от император Акихито на 2 септември, наследи тези две изгубени десетилетия, йена, която поскъпна с около 50% спрямо долара за последните четири години, и основен лихвен процент, който от дълго време стои на почти нулево равнище.
Рецептата на Мураи за болестта на Япония е в синхрон с препоръките на много от критиците на правителствената политика. От години някои икономисти призовават централното правителството да даде повече власт и автономност на местните власти, да облекчи регулациите, които задушават бизнеса, да се отнеме контролът над фермите и пристанищата в страната от мощните селскостопански и рибарски колективи и да се намали корпоративния данък, който е сред най-високите в света.
Рецепта за възраждане
Предназначена за нуждите на Мияги, рецептата на Мураи за възраждане на региона се базира на дерегулация и данъчни стимули. Той казва, че иска да премахне бариерите, които са попречили на по-едрия бизнес да инвестира в селско стопанство и риболов, които заради регулации и традиции се доминират от големи кооперативи, съставени от независими рибари и фермери.
Мураи иска да създаде производствени центрове за автомобили и високотехнологична електроника и машини, като предложи данъчни ваканции и правителствени субсидии. Освен това той предлага да се облекчат десетина закона за градоустройството и опазването на околната среда, които по думите му в момента пречат на своевременното изграждане на съвременни фабрики, които да създадат работни места.
Финансовият министър Юн Азуми, който е от крайбрежния град в Мияги Ишиномаки, където над 3 хил. души загинаха по време на бедствията, дава известни надежди за Мураи и Мияги.
„Когато има бедствие, не трябва да сме скъперници“, заяви Азуми пред репортери във Франция през септември. „Наложително е да се отделят достатъчно пари, така че хората отново да се надяват. За да може Япония да покаже на света, че се възстановява дори след бедствие от такъв мащаб, е важно самото правителство да подходи към задачата с ентусиазъм.”
Отворена икономика