Жилищата за възрастни – незаета пазарна ниша
Застаряването на населението в световен план превърна жилищното строителство за възрастни хора не само в грижа на държавите, но и на частния сектор, коментира американският предприемач Робърт Поулс.
Той посочи, че има два основни типа жилищно строителство за възрастни – жилища за самостоятелен начин на живот и жилища за подпомогнат начин на живот. Жилищата за самостоятелен начин на живот се намират в близост до най-добрата инфраструктура, така че обитателите им да имат удобен транспорт, възможности за пазаруване и прекарване на свободното време.
При другия тип жилища за възрастни инфраструктурата също е важна, но тя се изгражда в самата сграда/комплекс. Така обитателите имат бърз достъп до медицинска помощ, помощ в грижата за дома и други услуги, които биха улеснили старините им.
Строителството на жилища за възрастни в САЩ е частично субсидирана от държавата дейност, посочи Поулс. Към подобна политика се ориентират и много европейски държави.
Той обаче отбеляза, че този тип строителство няма дълга история и традиции и особено в източноевропейските страни едва ли ще се наложи толкова бързо, колкото на запад.
преди 13 години По-горе тук пише "Жилищното строителство на бъдещето - в пряка връзка с демографията "а аз чета "- Сетила се мара..." отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Цялата грешка е в това, че строителството не беше и не е за да се живее в него, а за да се завъртят(изперат) едни пари. Добра практика би било разрешение за строителство да се дава при поне ангажимент за продажба на 50% от площите като строителя трябва да има банкови гаранции, че ще може да завърши обекта.Така всичко ще си дойде на мястото. отговор Сигнализирай за неуместен коментар