IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Заетостта в строителството намаляла най-силно през второто тримесечие

Темпът на освобождаване на работници от строителния сектор обаче се забавя, показват данни на НСИ

11:51 | 09.08.11 г.
<p>
	Снимка: sxc.hu</p>

Снимка: sxc.hu

Най-много работници от сектор „Строителство“ са били освободени в края на второто тримесечие на годината, сочат предварителни данни на Националния статистически институт (НСИ).

Към края на юни са били освободени 16,3 хил. души, заети в строителството. Следва го преработващата промишленост с 15,5 хил. души, и търговията и ремонта на автомобили и мотоциклети – 14,5 хил. души.

В процентно изражение заетостта в края на второто тримесечие на 2011 г. спрямо същия период на 2010 г. пада най-много отново в строителството – с малко над 11 на сто. На второ място по спад на заетостта е „Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива” - 4,7%, и накрая – държавното управление със спад от 4,1% на заетите.

Темпът на освобождаване на работници от строителния сектор и падането на заетостта обаче се забавя, показват данните на статистическия институт. За сравнение, през първото тримесечие на годината от сектора бяха освободени 18,8 хил. души, като заетостта намаля с 12,7%. В края на юни миналата година пък беше отчетено, че от сектора са освободени 41 хил. души и спад на заетостта от 21%.

Данните на НСИ показват, че в края на второто тримесечие на 2011 г. наетите лица по трудово и служебно правоотношение нарастват с малко над 50 хил. души, или 2,3%, до 2,2 млн. души спрямо първите три месеца на годината.

Ръстът в заетостта обаче има сезонен характер, тъй като най-много се увеличават заетите в хотелиерството и ресторантьорството (41,7%) и селското стопанство (5,3%).

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:11 | 09.08.11 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още