IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Големите градове прегряват

Нажежените до червено "каменни джунгли" може да бъдат охладени чрез увеличение на зелените зони и засаждане на растения по покривите и фасадите на сградите

13:53 | 23.07.11 г. 5
<p>
	<em>Илюстрация: sxc.hu</em></p>

Илюстрация: sxc.hu

Така нареченият градски топлинен ефект се отразява зле на жителите на мегаполисите. Негативните последици от това явление обаче могат да дадат ход на инвестиции в зелени площи.

Нуждата да се ограничи "прегряването" в градовете не предизвиква съмнение у никого, тъй като нажежените до червено "каменни джунгли" не за първа година стават обект на обществено възмущение. Много често обаче на инвеститорите не им достига смелост да последват новите тенденции и да преминат към озеленяване в жилищния сектор, пише онлайн изданието Prian.ru. 

В момента температурата в централните райони на най-големите градове в Европа е с цели 6 градуса по Целзий по-висока от тази в селските местности. Според последните изследвания на британския Кралски институт на лицензираните оценители (RICS) въздействието на глобалното затопляне в централните части на мегаполисите и големите градове като цяло може да бъде ограничено чрез увеличение на зелените зони.

Английските учени прогнозират, че през 2050 г. летните температури в градовете на Великобритания ще се повишат с още 3,5 градуса по Целзий. Особено много от това прегряване ще пострадат вътрешните райони в големите градове. Чрез разширяване на площите със зеленина и масовото засаждане на растения по покривите и фасадите на сградите температурата в градовете може да се намали с минимум 2,5 градуса по Целзий.

Дългосрочните икономически и екологични последици от затоплянето трябва да се вземат предвид при планирането на градовете, като "зелените" площи следва да се разглеждат с предимство пред улиците, транспортните артерии и проектите за изграждане на търговски и офис сгради, съветват от RICS. В същото време инвестициите в такива зони трябва да се поддържат в икономически план.

Докладът на германското поделение на RICS съдържа разнообразна информация и технически параметри, свързани с изменението на климата в градовете. Описаните проблеми и начините за решаването им се разглеждат като допълнение към общата информация за въздействието на екологията върху живота в градовете. Документът също така разглежда и възможни варианти за финансиране на озеленителни проекти. Ако общата площ на зелените площи бъде увеличена с 10%, това би позволило екологичната обстановка да се задържи в сегашното си състояние и да не се допуска разликата между температурите в градовете и селата да надхвърля 7 градуса по Целзий, твърдят от RICS. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:49 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

4
rate up comment 1 rate down comment 0
Liliyanaandreeva
преди 13 години
Не говорите сериозно за озеленяване, а вертикалното озеленяване е скаутско-комсомолска стойка и изцепка! Това не го казва специалист!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 1 rate down comment 0
Liliyanaandreeva
преди 13 години
Как така анонимен съдник изстрива коментара ми? Това вече е равносилно на легализиране дейността на тайните секти!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 1 rate down comment 1
Императорът
преди 13 години
Може би преувеличаваш с оскъпяването, но това е без значение - така или иначе вертикалното озеленяване е в пъти по-лесно, а цената му е нищожна
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 2 rate down comment 1
Liliyanaandreeva
преди 13 години
Покривните плочи са оразмерени за товар от сняг, а не за почва и растения, които са 2 3 пъти по-тежки от снега! А опасносността от течове и корозия е огромна.Ако се предвидят и нужните хидроизолации, то проектът става неизплащаемо скъп дори за олигарси! А във високи блокове живеят предимно бедни работници и безработни!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още