Въпреки положителните сигнали на пазара на имоти в Румъния тази година броят на сделките с имоти все още остава ограничен. Това пише в Business Review Илиас Папагеоргиадис, изпълнителен директор на компанията за имоти More Real Estate Services.
След две години стагнация ръстът, доколкото го има, е все още много ограничен. Изглежда, че пазарът е преминал към маратонно бягане, при което търпението и добрата стратегия взимат превес над скоростта, пише той.
При все това тази година е първата, при която се вижда някакво ценово стабилизиране. Броят на потенциалните купувачи, които показват някакъв интерес към пазара, е нараснал няколко пъти в сравнение с периода в началото на кризата, въпреки че този интерес все още не се е превърнал в реални сделки.
Купувачите са внимателни, банките не са толкова склонни да отпускат кредитиране за покупка на имот, а страната все още не е приоритет за най-големите институционалните инвеститори в Европа.
Въпреки че много имоти са обявени за продан, а цените са паднали с повече от половина, много малко от тях могат да се нарекат истински „изгодни сделки“. Делът на последните е може би 10% от целия наличен инвентар, пише той.
Наред с това в жилищния сегмент се задава второ поколение от строителни предприемачи, чиито проекти ще стартират тази година, а много други са планирани за следващите две. Основната разлика с досегашните проекти е, че новите ще бъдат с по-добра локация, по-професионален дизайн и на по-достъпни цени, смята той.
Ако има сегмент, на който търсенето от страна на чужденците е по-голямо от предлагането, то това е пазарът на имоти, генериращи приходи. Множество купувачи търсят такива активи, но малко от тях намират това, което търсят. Ограниченият брой на качествените имоти обаче не се очаква да се увеличи и това ще бъде един от първите сегменти, на които цените ще се повишат.
Също така има много търговци, които търсят подходящи парцели в Румъния. Този път повечето търсят централни локации на най-добрите възможни цени.
Тъй като този пазар включва много собственици на проблемни имоти, в процес на подготовка са множество потенциални сделки. Това обаче не означава, че цените все още са нараснали.
Според него земеделските земи и горите са били засегнати в най-малка степен от кризата и в момента отново са „гореща“ инвестиция.
Търговският сегмент се намира в период на подем, като множество търговци се интересуват да стъпят на пазара. Всички те обаче се опитват да избегнат риска и да държат разходите под контрол.
Офис наемите са достигнали малко или повече стабилни нива, като много сделки (главно релокации) са били сключени през първата половина на 2011 г. Наред с това има и много нови компании, които искат да стъпят на пазара.
Инвентарът от офиси клас А обаче започва да се свива и следващите 12 месеца се смята, че ще бъдат един от последните периоди, през който на разположение ще има изгодни сделки.
Вероятно най-стабилният пазар е този на индустриални площи. Той е доминиран от големи компании с опит, които са направили правилните ходове през кризата.
Като цяло може да се каже, че пазарът в Румъния е преминал най-тежкия период от кризата, но каквито и да било по-големи международни финансови сътресения биха го блокирали отново.
Затова инвеститорите ще останат предпазливи до момента, в който не се уверят, че ръстът в страната е наистина стабилен, пише Папагеоргиадис.
преди 13 години А, защо, разбира се нещо: Че новите жилища, които сега започват да се строят ще бъдат хем по-качествени, хем по-евтини:--------------Основната разлика с досегашните проекти е, че новите ще бъдат с по-добра локация, по-професионален дизайн и на по-достъпни цени--------------Демек, трябва да си много недалновиден за да си купиш от досега направените копторчета (с които и свестни квартали се превърнаха в гета). Демек ако ще купуваш жилище, е по-добре да поизчакаш. Също като у нас. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години И румънските брокери са същите като българските. Въртят, сучат, уж имало ръст ама не бил голям. Нищо не разбрах от статията освен, че целта й е манипулативна и заблуждаваща. отговор Сигнализирай за неуместен коментар