IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Цените на имотите в по-малките градове на Китай бележат рязък скок

Поскъпването в столицата вече не е толкова голямо, колкото в останалите градове на страната

16:50 | 24.06.11 г.
Автор - снимка
Създател
Цените на имотите в по-малките градове на Китай бележат рязък скок

Бумът на недвижимите имоти в Китай се измества от Пекин и Шанхай към по-малките градове. Мерките, предприети от правителството да се ограничи растежа на пазара, не пречат на увеличението на цените във второстепенните градове.

Цените на новото строителство са нараснали в 67 от 70 града през май, съобщи PropertyWire. Този ръст се дължи основно на по-малките градове. В същото време, цените са се понижили в 23 града, сочат последните данни на Националното статистическо бюро на Китай.

През май цените са нараснали с 3,2% на годишна база, малко по-малко в сравнение с 3,3% през април. В Пекин те са се покачили с 2,1%, а в Шанхай повишението е с 1,4%.

В други градове обаче ръстът е по-сериозен. В Гуанджоу, столицата на южната провинция Гуандун (Кантон), цените са отбелязали годишно повишение с 5,1% спрямо 0,3% през април.

Цените в Дандун в северен Китай са нараснали с цели 9,7% на годишна база, а в Ладжоу скокът е със 7,7%. Спадове на годишна основа се наблюдават в курортния град Саня на остров Хайнан, както и в Нанчун и Ханджоу в провинция Съчуан.

Усилията на правителството да ограничи растежа на цените в имотния сектор са съсредоточено основно върху най-големите градски райони на страната. Така в по-бедните градове като Урумчи на северозапад и Дандун на северозиток цените на жилищата продължават да вървят нагоре на фона на усиленото ново строителство.

Това създава проблеми на китайското правителство, което миналата седмица засили борбата си срещу инфлацията, като повиши изискванията за банковите резерви за девети пореден път от октомври насам.

Ограниченията върху покупките в големите градове водят спекулантите в имотния бранш към второ- и третокласни градове, твърди Лиу Лиган, който преди е работил за Световната банка, а в момента е главени икономист за Китай в хонконгската Australia & New Zealand Banking Group.

"Китай трябва да повиши лихвените проценти и в общи линии да използва финансови политики, за да ограничи търсенето, в противен случай отрицателните лихвени равнища и малкото примамливи опции ще засилят спекулациите на пазара на имоти", обяснява той.

Има индикации обаче че продажбите стремглаво се увеличават. Най-голямата строителна компания по продажби в Китай, Vanke, отбеляза забавяне на ръста на продажбите до 1,3% през април спрямо 47,8% през март. През май обаче продажбите й се покачиха рязко до 76,4% спрямо същия период на миналата година до 8 млрд. юана.

Анализаторите предупреждават да не се разчита твърде сляпо на колебливите месечни данни за продажбите и твърдят, че като цяло периодът на охлаждане в сектора на имотите вероятно ще продължи още известно време.

Икономистът Стивън Роуч не вярва, че предстои балон на пазара на недвижими имоти. "Важният сигнал, който китайските власти изпратиха, е че за разлика от колегите си на Запад, те се фокусират върху облекчаването и изпускането на балоните преди те да станат сериозен проблем", твърди той.

Според икономистите от Citigroup Шуан Дин и Мингао Шън правителството е готово да жертва растежа на БВП, за да охлади пазара на имоти.

"Желанието на Китай да ограничи цените на имотите е един от важните елементи на борбата на страната срещу инфлацията", твърдят те.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:50 | 24.06.11 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още