IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Физическите имоти може да не могат да предпазят инвестициите от инфлацията

Доколко индексацията спрямо инфлацията в договорите за наем предоставят на инвеститорите сигурна защита спрямо ценови ръст?

09:48 | 24.06.11 г.
Автор - снимка
Създател
<p>
	Изображение: sxc.hu</p>

Изображение: sxc.hu

Защитата, която имотите и инфраструктурата предлагат срещу риска от глобална инфлация, може лесно да бъде подкопана, тъй като по-високите лихвени нива и стагнацията в капиталовите стойности стопяват възвръщаемостта на портфейлите с високо ниво на ливъридж, предупреждават експерти.

Както компаниите за имоти, така и инфраструктурните оператори обещават на инвеститорите възможност за хеджиране срещу инфлацията, тъй като техните приходи често са генерирани от договори, индексирани спрямо инфлацията, пише Ройтерс.

„Обикновено в страни като Индия сме виждали, че заедно с по-високата инфлация лихвените разходи и разходите за труд се повишават“, казва Лалит Джалан, директор на индийската Reliance Infrastructure. „В инфраструктурния бизнес обаче нашите такси са обвързани с индекса за цените на едро, затова ние имаме естествено ценово хеджиране“, обяснява той.

Въпреки това опасения за бързо фискално затягане, особено в бързо растящите нови пазарни икономики като Китай, карат инвеститорите да се чувстват неспокойни относно евентуални лихвени повишения.

По думите на Марк Престън, изпълнителен директор на консултантската компания Grosvenor Group, либералните фискални политики в развития свят може да крият опасност от огромни лихвени повишения, които може да намалят значително стойностите на имотите.

Специалистите спорят относно въпроса за темповете на инфлацията и това, до което тя може да доведе. Централните банки предупреждават за рискове от растящата инфлация в развиващия се свят, като тези рискове се повишават все повече и за развитите икономики.

Според някои мнения ключът към хеджирането срещу инфлацията се крие в това как приходите на дадена компания са обвързани с инфлацията и възможността да се оцени адекватно как те могат да наваксат спрямо инфлацията на потребителските цени и цените на дребно (RPI).

За разлика от инфлацията при цените на дребно (CPI), инфлацията на потребителските цени и цените на дребно, според международните стандарти, включва жилищните разходи и плащанията по лихвите по ипотеки, пише изданието.

При имотите договори, обвързани с RPI, са по-скоро рядкост отколкото норма, така че повечето договори по някакъв начин се преразглеждат по отношение на сравнимите услуги на пазара, коментира Бил Хюс, управляващ директор на Legal & General Property.

Освен отражението върху приходите на компаниите, инвеститорите се опасяват, че евентуални мерки за охлаждане на инфлацията могат да доведат до твърдо приземяване при цените на активите, особено на нажежени пазари като Китай, при които инвеститорите виждат рискове за ценови балони, които лесно могат да се спукат.

Наред с други мерки за укротяване на цените на активите, централната банка трябва да затегне паричното предлагане и да повиши лихвените нива, смята Цай Суейшън, консултант към Жилищното министерство в Китай.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:59 | 12.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още