IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Китайците масово купуват имоти в чужбина

Китайски купувачи разграбват всичко - от жилища в процес на принудително отнемане за 68 хил. долара във Флорида до плажни вили за 2 млн. долара във Виетнам

16:10 | 14.06.11 г.
<p style="margin-bottom: 0cm">
	Минувачи пред обяви за продажба на имоти в Хонконг. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Минувачи пред обяви за продажба на имоти в Хонконг. Снимка: Ройтерс

В един слънчев съботен следобед в началото на юни Лари Джоу се разхожда из щандовете на изложение за имоти в Хонконг, чудейки се дали не е време да си купи още едно жилище - не в града, където цените на имотите са нараснали с 50% за последните две години, а може би в Тайланд или Малайзия. "Моето семейство вече има апартамент в Шанхай, затова си мислехме да инвестираме извън страната", разказва 38-годишният инженер пред Bloomberg. "Познавам хора от Шанхай, които обичат да инвестират в имоти в Хонконг, но според мен в Хонконг е твърде скъпо", допълва той.

Двудневното изложение, което привлече Джоу и още 3000 души, е един от начините за процъфтяващите новобогаташи и средна класа в Китай да намерят имоти за инвестиции и втори жилища по света. През миналата година цените на имотите в Шанхай нараснаха с 26%, а в Пекин те скочиха с 28%, което накара много китайци да търсят възможности за инвестиции извън родината си. Инвеститорите разграбват всичко - от имоти в процес на принудително отнемане за 68 хил. долара във Флорида до плажни вили за 2 млн. долара във Виетнам.

През последните седем месеца търсенето на имоти в чужбина сред китайците се засили още повече, след като властите в Хонконг и Пекин наложиха ограничения за закупуване и финансиране, които вече започват да охлаждат местните пазари. На 10 юни Хонконг наложи допълнителни ограничения с цел да предотврати по-нататъшното поскъпване на имотите, като въведе изисквания за по-високи първоначални вноски при покупката на жилища. Купувачите, чиито доходи идват основно от места извън Хонконг, трябва да внесат по-голяма първоначална сума, освен ако не докажат "близка връзка" с града, като например работа за местен работодател или близки роднини.

В тази ситуация редица инвеститори се насочват към привлекателни дестинации в други части на Азия, сред които са Тайланд, Индонезия и континентален Китай. Хит е и Шри Ланка, която бе обявена за топ туристическа дестинация от New York Times миналата година. Чуждестранните инвеститори масово изкупуват земи край плажовете на страната след края на почти 30-годишна гражданска война през 2009 г.

"Хората търсят по-интересни пазари; търсят места, където могат да строят, да купуват, за да отдават под наем, и да се преместят, след като се пенсионират", обяснява Сю Фицджералд от базираната в Хонконг агенция за недвижими имоти Property Perfect.  

От пика на британския пазар на жилища през третото тримесечие на 2007 г. британската лира е поевтиняла с около една пета спрямо хонконгския долар. През 2008 г. в нито една от сделките с чуждестранно участие на стойност 82 млн. британски лири в Канари Уорф и Докландс в Лондон не участваха китайци. За миналата година на китайците се падат 40% от всички сделки с чуждестранни инвеститори на стойност 100 млн. лири.

Въпреки нарастващата популярност на Лондон, някои китайци и инвеститори се насочват и към други части на Европа. Сред тях са Германия, Италия, Испания и Турция. Особено обещаваща дестинация е Истанбул, където цените растат на фона на силните икономически перспективи, засилващата се туристическа индустрия, ниските лихви, страхотната локация и увеличаващия се обем на жилищното кредитиране, обяснява Тим Мърфи, основател и главен изпълнителен директор на хонконгската консултантска фирма IP Global.

В Северна Америка умерените климатични условия, добрите учебни заведения и установените китайски общности също привличат купувачи към градове като Ванкувър. В САЩ китайците продължават да присъстват стабилно на пазарите на имоти в Силициевата долина и Хавайските острови и засилват инвестициите в Лас Вегас и Ню Йорк. Според изследване на Националната асоциация на търговците на недвижими имоти 9% от сделките за закупуване на жилища в САЩ от чуждестранни купувачи през 12-те месеца до март през 2010 г. и 2011 г. са били осъществени от китайци. През 2009 г. този дял бе 5%.

В повечето случаи тези сделки се осъществяват изцяло в брой. Китайските граждани имат годишен лимит за закупуване на чуждестранна валута от 50 хил. щатски долара. Тази пречка обаче може да бъде заобиколена от мнозина. "Повечето от тези купувачи са богати и имат офиси в Хонконг, Куала Лумпур или Сингапур", обяснява Лари Ху от шанхайското поделение на Knight Frank. "На тези места няма валутен контрол, така че те могат да платят през офшорните сметки на компаниите си", допълва той.

Докато китайците масово настъпват в САЩ, в Австралия, която дълго време беше магнит за азиатските имигранти, се наблюдава отлив. Правителството там въведе нови правила през април 2010 г., изискващи от временно пребиваващите да получат одобрение, за да закупят съществуващ имот и да го продадат при заминаването си. Купувачите, живеещи в чужбина, могат да купуват само новопостроени жилища. Промените бяха направени, след като местните купувачи на жилища и агенции за имоти обвиниха търсенето от страна на чуждестранни инвеститори, особено китайци, за ръста на цените.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:22 | 07.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още