Броят на покупко-продажбите на недвижими имоти в Гърция се е понижил с 30% през второто полугодие на 2010 г. в сравнение със същия периода на миналата година. Това пише гръцкото издание Imerisia, цитирайки данни на консултанти и брокери на недвижими имоти.
Броят на сделките през периода се е понижил до 22 400 от над 32 хил. година по-рано.
Изданието цитира информация на специалисти, според които положението е станало още по-тежко през първите месеци на 2011 г.
От друга страна прогнози на Централната банка на Гърция сочат, че тази година се очаква да продължи спадът както цените, така и в броя на сделките с имоти. Дори новото строителство, за което досега се смяташе, че е сравнително по-устойчиво в условията на криза, вече губи от своята резистентност, пише изданието.
От банката обаче казват, че през 2012 г. има условия за скромно съживяване на пазара в някои региони.
Тази гледна точка обаче се споделя от малко специалисти, най-вече от сектора на имоти, който все още не вижда никаква светлина в тунела, докато страната се намира в тежка икономическа ситуация, ограничаваща силно приходите на потребителите.
Общо 8 от 10 брокери смятат, че през следващото тримесечие цените на имотите ще падат още повече.
От банката казват, че спадът в цените, започнал през 2009 г., е продължил и през 2010 г., когато те са се понижили с 4,6%. По данни на брокерите обаче спадът достига 10%.
През първото тримесечие на 2011 г. те са паднали с още 5%.
От Централната банка обаче казват, че за в бъдеще не се очакват други резки промени, въпреки че корекцията ще продължи. Вероятно пазарът ще се насочи към по-малки и по-евтини жилища, като по думите на д-р Калиопи Акандзилиоту, анализатор Недвижими имоти в Централната банка на Гърция, през 2012 г. има показатели за вероятно леко възстановяване на пазара.
Това становище потвърждава и Теодорос Митракос, директор Проучвания в банката, според когото дори и в период на криза гърците имат различно отношение към недвижимия имот.
„Жилището е инвестицията на живота в Гърция“, казва той. „В нашата страна имотите сменят собственика си на всеки 47 години, докато във Великобритания – на всеки седем. Дори и в период на криза гръцкият инвеститор гледа на имота като на добра инвестиция, с която да обезпечи средствата си.“