Жилищните имоти в процес на принудително отнемане в САЩ се се продавали средно с 27% отстъпка през първото тримесечие на годината, като сделките с такива проблемни имоти са намалели до по-малко от половината от пика преди две години, сочат данни на RealtyTrac Inc., цитирани от Bloomberg.
Отстъпката сравнява цената на проблемните имоти с нормалните продажби. Общо 158 434 жилища, продадени през периода, са получили известие за просрочена ипотека, насрочен търг или принудително отнемане от страна на кредитора, което е с 16% по-малко спрямо четвъртото тримесечие на 2010 г. и спад от 36% на годишна база.
С такъв темп би отнело три години да се изчисти предлагането от проблемни жилища и имоти, които вече са станали собственост на банките, посочват от базираната в Калифорния компания.
„Въпреки че това вероятно помага да се запазят относително стабилни цените, то забавя жилищното възстановяване“, коментира главният изпълнителен директор Джеймс Сакачио.
Имотите в процес на принудително отнемане привличат купувачи с налични средства, които търсят отстъпка от цената, с което свалят средните цени на всички имоти. Над три четвърти от градските райони в САЩ бележат спад на цените през първото тримесечие, като проблемните имоти и късите продажби формират 40% от всички сделки, сочат данни на Националната асоциация на брокерите на имоти (NAR).
Около 1,9 млн. жилища в Щатите са в някакъв етап от процеса по принудително отнемане, посочват от RealtyTrac. През първото тримесечие средната продажна цена на проблемен имот е била 168 321 долара, което е спад от 1,9% спрямо четвъртото тримесечие и понижение от 1,5% на годишна база.
Средната отстъпка в сравнение с продажбите на имоти без проблеми с ипотеката остава непроменена спрямо предходното тримесечие и се увеличава спрямо намалението от 26% през първото тримесечие на 2010 г.
Имотите, които са собственост на банки, са формирали 107 143 продажби през тримесечието, с 11% по-малко спрямо предходния период и с близо 30% под стойността година по-рано. Сделките с жилища с просрочени ипотеки или с такива, за които е насрочена дата за търг, възлизат на 51 291, което е спад от 26% и 45% съответно, отчитат от RealtyTrac.
Общият брой е по-малко от половината от пика от 348 629 сделки с проблемни имоти през първото тримесечие на 2009 г.
RealtyTrac следи данни за над 2200 окръга в страната, които представляват 90% от американското население.