Чуждестранни купувачи са се възползвали от падащите цени на имотите в САЩ и са закупили жилища в страната на обща стойност 82 млрд. долара през последната година, което е увеличение от 24%, сочат данни на Националната асоциация на брокерите на имоти (NAR), цитирани от Bloomberg.
Канада е страната, от която са най-голям брой чужденци, закупили имот в Щатите за 12-те месеца до края на март, като формира 23% от продажбите на чужденци, съобщиха от базираната в Чикаго организация в годишното си проучване сред свои членове. Китай е на второ място с дял от 9%, следван от Мексико, Великобритания и Индия, всяка с по 7%. Общият дял на купувачите от Бразилия и Аржентина нараства до 5% от 2% година по-рано.
„През последните години виждаме все повече чуждестранни купувачи, които се възползват от ниските цени и изобилието от предложения“, коментира Рон Фипс, президент на асоциацията.
Цените при препродажбите на американски жилища са били с 33% по-ниски през февруари спрямо пика си от юли 2006 г., по данни от индекса S&P/Case- Shiller.
Чуждестранните купувачи са формирали близо 8% от жилищните продажби в страната на обща стойност 1,07 трлн. долара за 12-те месеца, посочват от асоциацията. Близо половината от сделките са реализирани от имигранти, които са се преместили в САЩ в рамките на последните две години и от хора с визи, чиито покупки нарастват до 41 млрд. долара от 25 млрд. долара година по-рано. Останалата половина се формира от международни инвеститори.
Американските жилища обикновено са по-евтини от сравними имоти в други страни, посочват от асоциацията. Имотите в САЩ се възприемат също като сигурна инвестиция и предлагат както възможности за отдаване под наем, така и потенциал за дългосрочно поскъпване, допълват брокерите.
Флорида, Калифорния, Тексас и Аризона формират 58% от продажбите на чуждестранни купувачи. Около 62% от чужденците са платили изцяло с налични средства, без да разчитат на ипотека, сочи проучването.