Латинска Америка и Азия остават най-силните пазари на бизнес имоти по света, но развиващите се пазари в Европа, и най-вече Полша, показват все повече признаци на подобрение, сочи нов доклад.
Положителен сентимент към имотите се забелязва във все повече страни и все повече експерти, особено в Източна Европа, очакват значителни инвестиционни възможности на наемния пазар, се казва в проучването на Кралския институт на лицензираните оценители на имоти (RICS).
Според анализа тази положителна тенденция ще продължи и през второто тримесечие на 2011 г., когато броят на страните, очакващи ръстове в наемните нива и капиталовите стойности, ще бъде по-висок от този през първото тримесечие.
“Имотите в някои страни все още остават под значителен натиск, но на други места те отчитат бум в такава степен, че правителствата бяха заставени да вземат мерки, да се опитат и да забавят нещата”, коментира Саймън Ръбинсън, старши икономист в RICS.
“Това разграничение между водещи и изоставащи (пазари) е нещо, което очакваме да продължи за известно време напред.”
Според института възстановяването на пазара на бизнес имоти в САЩ продължава и за пръв път от 2008 г. насам броят на брокерите очакващи наемни ръстове е по-голям от този, които предвиждат спад.
Някои положителните промени се забелязват и на пазара във Франция, което отчасти се дължи на ръста в бизнес доверието. В Германия също се отчита по-умерен ръст на наличните площи в сегмента, а търсенето от страна на наемателите продължава да расте.
Относно пазара в Русия има очаквания за стабилен ръст през 2011 г., подкрепен от ръст в инвестиционната активност, а наемното търсене остава много силно.
Пазарната динамика е по-ниска във Великобритания, въпреки че през първото тримесечие бе забелязан ръст в търсенето на площи под наем. Бонусите, предлагани от страна на наемодателите, продължиха да се увеличават, а експертите от пазара не забелязват особена промяна в инвестиционната активност.