Пазарите на имоти в Дубай и Абу Даби се очаква да бъдат облагодетелствани от политическите сътресения в други части на Персийския залив и Близкия Изток, тъй като инвеститорите може да гледат на първите като на безопасно убежище, сочи проучване.
Въпреки това цените в Дубай може би ще се понижат с още 10%, преди да започнат да се стабилизират, а тези в Абу Даби – с още 20%.
С това цените в Дубай ще паднат с общо 65% от техния връх в края на 2008 г., сочат медианните прогнози на 12 банки, инвестиционни компании и фирми за пазарни анализи, анкетирани от Ройтерс. Цените ще се понижат с 5% през 2011 г. и с 1% догодина.
Шансът да започнат да се покачват отново през 2013 г. е едва 40%, сочат прогнозите.
Общият очакван спад за цените в Абу Даби преди те да поемат отново нагоре е 55%, като тази година понижението се прогнозира да бъде 11%, а през 2012 г. - 7%. Проблемите там остават свръхпредлагане и недостатъчно на брой купувачи, дори и след такъв драматичен спад, сочи проучването.
„Близо 20 до 25 хил. жилища се очаква да бъдат завършени в Дубай тази година, което би трябвало да натисне цените в по-старите райони още повече“, казва Амберийн Джиуани, анализатор в Securities and Investment Company.
Социалните брожения в съседните държави в региона обаче се очаква да има положителен ефект върху пазара в Обединените арабски емирства (ОАЕ), които се смятат за безопасно убежище от инвеститорите, смятат анкетираните.
„Сътресенията в региона за пореден път подчертаха статуса на Дубай като безопасно пристанище. Очакваме чуждите капитали да бъдат изтеглени от някои от тези страни и да бъдат реинвестирани в Дубай. Секторът на имотите може да спечели от това“, казва Набил Ахмед, анализатор в областта на имотите в Deutsche Bank.
Дубай се очертава като магнит за инвеститорите, бягащи от политическите размирици в Близкия изток, казва Йалаф Ал Хабтур, председател на Al Habtoor Group.
„Притокът на капитали се подобрява. Имотите определено ще се подобрят. Египетските бизнесмени ще преместят своите офиси в ОАЕ и особено в Дубай“, смята той.