България започна разпродажба на имоти в чужбина. Купувачи се търсят за сгради, част от дипломатическите ни мисии в Австралия, Мексико и Судан.
Страната ни разполага с 222 имота в 72 държави по света на обща стойност 1 158 589 075 лева. Средната възраст на зданията е 45 години. Те са купени основно през 70-те и 80-те години на миналия век при различни услови, съобщи bTV.
От всички 222 имота, 67% се ползват по предназначение. Някои от тях открито пустеят, а други са занемарени, заради липса на средства за ремонта им.
Някои от българските имоти са огромни, като посолствата ни в Германия и Русия, например. Други, като дипломатическата сграда в Австралия, са малки, но много красиви. Трети са делови и се намират в центъра на скъпи градове.
Продава се цялата сграда на посолството ни в Мексико, но приоритетно се търсят купувачи за шест апартамента, оценени на над 20 милиона песос, или около 3 милиона лева.
Интересни са и имотите в Сидни. Продават се сградите на генералното ни консулство. Те са оценени на 5,6 и 1,1 милиона лева. Продажбата трябва да стане чрез явен търг, който се провежда два пъти годишно.
За продан се предлага и бившата търговска служба на България в Копенхаген. Тя е оценена на около 2 милиона лева.
В списъка фигурира и вила в германското курортно градче Шверин. Сградата е оценена едва на 160 000 евро, защото е в много лошо състояние.
Търсят се купувачи и за старата ни търговско-промишлена служба в Бон.
За продажбата на даден имот са нужни минимум две оценки от лицензиран оценител, което означава, че всяка сделка не само носи приходи, но е свързана и с определени разходи.
Има голяма разлика при продаването на частни недвижими имоти и имоти с дипломатически статут. Във всяка държава има различно законодателство, наличие на претенции от физически или юридически лица.
Трета група имоти са придобити чрез двустранни спогодби с приемащите страни. Те не могат да се търгуват на пазарни цени, защото не са били купувани на такива.