Непубличният сектор на имоти в Европа е изправен пред период на „силна вълна“ от консолидация и поляризация, смятат от Европейската асоциация на инвеститорите в непублични фондове за имоти (INREV).
Консолидацията е следствие от понижението на общата капиталова база в сегмента в периода след кризата. Наред с това може да се очаква и поляризация на компаниите в сектора в по-големи и специализирани организации.
Според асоциацията инвеститорите в момента преразглеждат своите приоритети, свързани с имотите, като има възникващ тренд за разделяне на портфейлите, като от тях се обособяват първокласните активи. Това може би е първият етап от създаването на „алфа фондове“, насочени към първокласни и нискорискови активи, които наподобяват фондовете за дялови инвестиции и които функционират паралелно с „бета фондовете“, насочени към по-висока възвръщаемост. Въпреки това възможно е сегментът на алфа фондовете да става по-малък и по-фокусиран или специализиран.
Също така инвеститорите биха искали да си запазят контрола и гъвкавостта, което ще доведе до процес от засилено формиране на смесени дружества в сектора.
„Финансовата криза накара мениджърите и инвеститорите да преструктурират своите инвестиции в недвижими имоти с фокус върху по-голям директен контрол“, коментира Лонек Льовик, директор Проучвания и информация в INREV.
Според проучването на асоциацията досега през 2011 г. фонд мениджърите са привлекли 4,7 млрд. евро за алтернативни, непублични фондови инвестиционни продукти.
Друго предизвикателство пред непубличните фондове за имоти е значителното ниво на неинвестиран капитал, който към края на миналата година бе 25,4 млрд. евро. Непубличните фондове са привлекли 10,5 млрд. евро през 2010 г., като тази сума се очаква да се увеличи до 11,5 млрд. евро през 2011 г.
В същото време периодът след финансовата криза е създал възможности за непубличните фондове за имоти. Фонд мениджъри, способни да създадат нови продукти като дългови фондове за имоти, ще бъдат добре позиционирани да се възползват от настоящия пазар с ограничена наличност на дългово кредитиране.