На общо 308 собственици са възстановени разликите в сумите по данък "сгради" и такса "смет" в София, съобщи БТА по информация от Столичната община. През днешния ден искания за възстановяване на внесени средства са подали общо 379 собственици на недвижими имоти.
В данъчната служба в район "Младост" са обработени и възстановени разликите в сумите на всички подали своите искове през вчерашния ден, както и по-голяма част от тези, подали през днешния.
Проверката, назначена от кмета на София във връзка с проблемите, възникнали около презонирането на града сочи, че в резултат на това са повишени данъчните оценки на части от имотите в районите "Лозенец", "Красно село", "Искър", "Студентски", "Оборище", "Възраждане" и "Младост", а намаление на данъчните оценки поради попадането в по-ниска зона е имало в части от районите "Овча купел" и "Подуяне".
Единственият район от проверяваните 11, където се е получило по-високо от обявеното от общината завишаване на данъчните оценки вследствие на новото презониране, е част от район "Сердика".
При презонирането на кв. "Банишора" собствениците на част от имотите е трябвало да плащат данък "сгради" и такса "смет" със 77,91% по-високи от тези, които са плащали през миналата година. Проверяващите са установили, че вследствие на недобър контрол през годините - от първото зониране на София през 1998 година, се е получило така, че имотите да се водят в четвърта, вместо в трета зона, където са били определени с решение на Столичния общински съвет.
Според проверяващите вина за липсата на контрол имат главният архитект на района и началникът на данъчната служба там.
Общината предложи и общинските съветници приеха с пълно мнозинство отмяната на презонирането на града на заседанието си на 17 март. Решението за връщането на старите граници на зонирането влезе в сила от 21 март, а до засегнатите собственици на имоти са изпратени нови уведомления за дължимите данък "сгради" и такса "смет".