IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Продажбите на жилища в САЩ отчетоха остър спад

Продажбите на вече обитавани апартаменти и еднофамилни къщи намаляха с 9,6% на месечна и 2,8% на годишна база

18:38 | 21.03.11 г.
Автор - снимка
Създател
Продажбите на жилища в САЩ отчетоха остър спад

Продажбите на вече обитавани жилища в САЩ намаляха рязко през февруари след трите поредни месеца на силен ръст. 

По този начин активността на този сегмент от жилищния пазар в САЩ отново се сви, след като в средата на миналата година продажбите отчетоха рекорден спад до най-ниското си ниво за последните десет години.

Месечният доклад на Националната асоциация на брокерите на недвижими имоти в САЩ (NAR) показа, че покупките на вече обитавани апартаменти и еднофамилни къщи са намалели с 9,6% през февруари спрямо януари до 4,88 млн. единици.

Данните са на приравнена към годишна основа база.

Продажбите са с 2,8% по-малко в сравнение с февруари 2010 г., когато активността на пазара бе подкрепена от програмата на американското правителство за отпускане на данъчен кредит от до 8 хил. долара на купувачите на първо жилище. Тя изтече в края на април 2010 г.

Главения икономист на асоциацията Лорънс Йън очаква възстановяването на жилищния пазар да бъде неравномерно заради ограниченото кредитиране.

От доклада става още ясно, че медианната продажна цена на типичен жилищен имот в САЩ е била 156 100 долара през февруари, което е с 5,2% под ценовите нива от същия месец на миналата година.

Делът на принудително отнетите имоти от всички продажби се увеличава до 39 на сто през февруари в сравнение с 37% през януари и 35% през февруари 2010 г.

За да се изчерпи цялата наличност от предложени за продан вече обитавани жилища, трябва да минат 8,6 месеца при сегашните темпове на продажба в сравнение със 7,5 месеца през януари.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:47 | 06.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още