Кризата в Япония може да подкопае крехкото възстановяване на пазара на бизнес имоти в САЩ, казва Колин Дайър, изпълнителен директор на Jones Lang LaSalle Inc. (JLL).
“Въпреки че не можете да видите директна връзка между земетресение, цунами, ядрен взрив, проблемите в Токио и цените на имотите в Клийвланд, в нашия бизнес е от значение доверието и просто не знам в момента как се оценява ефекта върху доверието”, казва той цитиран от Bloomberg.
“Видяхте какво се случаи на пазарите днес – имаше значителна реакция”, коментира той.
На 15 март индексът Nikkei 225 в Токио отчете най-голямото си понижение от октомври 2008 г. насам, с което общият спад от земетресението в Япония на 11 март до вчера достигна почти 18%. Световният индекс MSCI загуби 3% от земетресението.
“Капиталовите пазари може просто да спрат, за да премислят малко и да видят какъв ще е ефектът от всичко това”, казва Дайър, чиято компания, базирана в Чикаго, е втората по големина публична консултантска компания за имоти в САЩ, пише изданието.
Цените на бизнес имотите, обект на сделки от страна на институционални инвеститори, отчетоха ръст от 19% през 2010 г., което бе второто по големина повишение в историята на индекса, разработен от Центъра на MIT за недвижими имоти в Кеймбридж, Масачузетс.
Инвестициите в офис имоти, които представляват най-голямата част от пазара, се повишиха повече от двойно през 2010 г. до 41,6 млрд. долара, сочат данни на базираната в Ню Йорк Real Capital Analytics Inc.
“Започвайки с големите корпорации, през последните шест месеца определено видяхме възстановяване на тяхното доверие; те започнаха да изясняват своите инвестиционни планове и да гледат напред, основавайки се на общото усещане за възстановяване на пазарите”, коментира Дайър.
От JLL прогнозират ръст от 40% на сделките с бизнес имоти в САЩ през 2011 г. до 135 млрд. долара.
Стойностите на американските бизнес имотите се понижиха с 45% от техния връх през октомври 2007 г. до август 2010 г. В края на миналата година обаче поеха нагоре и отчетоха три поредни месеца на ръст.