Липсата на дългово финансиране, ефектът от растящите лихвени нива и инфлацията са най-съществените ограничения за възстановяването на пазара на имоти в Европа през 2011 г., смятат инвеститори.
Това е значителен обрат в сравнение с миналата година, когато рисковете, свързани с търсенето на наемните пазари, бяха считани за най-голямата заплаха, а един от всеки трима инвеститори считаше вероятността за „двойно дъно“ за най-голямо свое опасение.
Тези резултати са част от анкета, проведена от CB Richard Ellis (CBRE) сред 350 инвеститори в имоти в Европа.
Общо 20% от анкетираните посочват всеки един от факторите ограничено дългово финансиране, ръст на лихвите и опасност от инфлацията като най-голяма заплаха за стартиралото възстановяване на пазара тази година.
Тези резултати отразяват недостатъчното финансиране, налично на пазара, както и резкия ръст на лихвите от рекордно ниски нива на някои пазари.
Така например доходността от 10-годишните държавни облигации в Германия се повиши до 3,15% от 2,15% миналия август. Това повишава стойността на капитала, с който се финансират банките и съответно лихвите, на онези кредитори, които все още отпускат финансиране за пазара на имоти.
Настоящите опасения са в рязък контраст с тези от миналата година – слабият наемен пазар и опасността от двойно дъно. Тези опасения и сега не са изчезнали напълно, но са значително по-слаби, като само 29% от инвеститорите сега цитират тези два фактора като своите най-големи опасения.
„Имотите често се смятат за защита срещу инфлацията, но това е в сила само до определена степен и зависи от източника и естеството на инфлационния натиск”, казва Питър Деймсик, старши икономист в CBRE за Европа, Близкия Изток и Африка.
„Индексацията (която е норма в Европа) предоставя краткосрочна защита срещу инфлацията, но това би помогнало единствено ако и наемите на имота също се повишават успоредно с инфлацията в дългосрочен план, което изисква известна сила и на търсенето в наемния пазар.“