Тази година все още ще бъде тежка за строителния бранш, но през 2012 г. секторът ще има ръст. Това прогнозира министърът на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев при откриването в София на международната изложба "Българска строителна седмица", цитиран от БТА.
На строителното изложение, което ще продължи до 12 март, има експонати на над 310 компании - производители, вносители и дистрибутори в областта на строителството.
Министърът изнесе данни, според които от рекордния си обем в размер на 21 млрд. лв. през 2008 г. обемът на производството в сектор строителство през 2010 г. е спаднал драстично до около 12 млрд. лв. Чуждестранните инвестиции в строителството са спаднали в пъти - от рекордните 9 млрд. евро през 2007 г. до само 1,3 млрд. евро през миналата година.
Заетите в сектора са намалели от 248 хил. души през 2008 г. до 150 хил. души сега. От общо над 4500 компании 1270 са отпаднали от строителния регистър, но са регистрирани около 600 нови, съобщи още министърът.
Според Плевнелиев обаче посочените цифри на значителен спад в строителния сектор не са притеснителни, тъй като „след кризата не количеството, а качеството е важно“ и сега строителните фирми на българския пазар „вече предлагат много по-качествени продукти и нови технологии“. „България се прости с бързото строителство, с еуфорията, че строителството е двигател на растежа и разбра, както и целият останал свят, че строителството е следствие“, аргументира се Росен Плевнелиев.
Той посочи още, че се „променя обликът на строителния бранш и инвестициите се прехвърлят в строителство на инфраструктура, а не на сграден фонд“.
преди 13 години хехе. Нали нещо положително трябва да каже. Те тия инфраструктурни проекти ще огреят само няколко фирми, по-малките са чао. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години за какво качество говори Плевнелиев тези хора се побьркаха сьвсем инфраструктура толкова в плачевно сьстояние няма даже и в арабския свят цената на имота зависи основно от инфраструктрата и локацията но идеалния центьр в София и Варна вече е толкова презастроен че изградената по вмреме на соца инфраструктура не може да понесе толкова много сгради трафопостовете са слаби и напрежението е по ниско а за канализациите вьобще да не говорим след всеки голям дьжд мазите им се пьлнят с фекалии тьй като на много места канализацията за дьждовните води и фекалните са отведени заедно парко места няма достатьчно и ако имаш работа в центьра понякога се вьртиш в омагьосан грьг десетки минути .За да имаме качествени имоти както в някои страни на запад трябва подобно на Нерон които е подпалил Рим за да изгради наново центьра му и елитните квартали и ние да разрушим градовете си да планираме правилно новите и чак след това да ги сьградим на ново . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години По точно на молове !!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години и ще е съпроводен с ръст в разрушаването на стари сгради също :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Аз ви обещавам че през 2020 г. ще има със сигурност ръст в строителството! отговор Сигнализирай за неуместен коментар