Един от всеки шест европейци е принуден да живее в пренаселено жилище, като този дял варира от 1% от населението в Кипър до 58% в Латвия, показват данни на Евростат, цитирани от Euobserver.
Докладът на европейската статистическа служба се базира на данни от 2009 г.
Евростат определя за пренаселено жилище такова, в което няма самостоятелна стая за всеки от обитателите, като за приемливо се счита двойките да имат една стая, както и две деца от един и същи пол.
В Кипър хората живеят най-нашироко, като едва 1% са в пренаселени жилища, следван от Холандия с 2%, Испания с 3% и Ирландия, Белгия и Малта с по 4% от населението.
Най-лошо е положението в Латвия, където 58% от населението живеят в пренаселени по стандартите на Евростат жилища. Следват Румъния и Унгария с по 55%, Полша и Литва с по 49% и България с 47%.
Освен това един от всеки шест европейци посочва, че живее в дом, където проблем са течащ покрив, влага в стените, подовете или основите на сградата или дограмата на прозорците.
В жилище с тези проблеми живеят 5% от финландците, 7% от словаците и шведите и 8% от датчаните, а делът е най-висок в Словения (31%), Кипър (29%), Латвия (26%) и България (24%).
Проучването показва и предпочитанията по отношение на различните видове жилища. Средно в 27-те страни членки на ЕС през 2009 г. 42% от населението е живеело в апартамент, 34% - в самостоятелна къща, а 23% - в полусамостоятелна къща.
Тук също има големи различия между отделните страни членки. В Латвия 66% от населението живее в апартаменти, в Естония и Испания този дял е 65%, в Литва - 58%, в Гърция - 56%, а в Чехия, Германия и Италия - по 53%.
В Ирландия обаче едва 3,1% от населението, или близо 140 хил. човека, живеят в апартамент, при положение че между 2000 и 2009 г. броят на новопостроените апартаменти се оценява на 130 хил.
Това потвърждава за пореден път становището,. Силният икономически растеж в Ирландия през последното десетилетие се е дължал на прегряването на строителния сектор.